Ani chronicky špatná finanční situace neodradila argentinskou vládu od výstavby nových jaderných bloků. Konkrétně se má jednat o jeden moderní čínský reaktor typu Hualong One a jeden těžkovodní kanadský CANDU. Náklady ve výši okolo 15 miliard dolarů (325 miliard korun) mají profinancovat Číňané.
Jaderné plány popsal v rozhovoru pro tamní média ředitel společnosti Nucleoeléctrica Argentina José Luis Antúnez. Výstavba čínského reaktoru Hualong One o výkonu 1100 megawattů u stávající jaderné elektrárny Atucha v provincii Buenos Aires má začít již v příštím roce. Otázka je, zda je to reálné. O stavbě čínského reaktoru v Argentině se hovoří již od roku 2014, ale stále zůstává u slov.
Výstavbu nového reaktoru zajistí čínská China National Nuclear Corporation (CNNC). Překvapivější je, že stejný dodavatel má financovat také stavbu reaktoru založeného na poněkud starší kanadské technologii CANDU, většinu prací a dodávek mají zajistit argentinské podniky. Tento reaktor by zřejmě vyrostl u druhé tamní jaderné elektrárny Embalse, nacházející se blízko druhého největšího města Córdoby.
Argentina má poměrně dlouhou tradicí civilního využití atomové energie. První jaderná elektrárna Atucha 1 (367 MW) zahájila provoz již v roce 1974. Stejně jako modernější Atucha 2 (745 MW) je to lehkovodní reaktor postavený společností Siemens, respektive bývalou Kraftwerk Union. Na kanadské technologii Candu je založena druhá jaderná elektrárna Embalse (683 MW). Ta nedávno prošla rekonstrukcí, což její životnost prodloužilo o tři desetiletí.
Realita se od plánů může lišit, což v argentinském případě platí dvojnásob. Například Atucha 2 byla spuštěna až v polovině roku 2014 – po 33 letech od zahájení výstavby. Zpoždění nabírá také projekt malého modulárního reaktoru Carem, který se několikrát zastavil; třeba kvůli neplacení faktur dodavatelským firmám. Stavět se začalo před sedmi lety a výsledek je stále v nedohlednu.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba