INZERCE

Ostravský podnikatel Martin Dědic. Foto: Jan Hrbáček

ÚS zamítl obžalovanému lobbistovi stížnost proti dohledu a peněžité záruce

Ústavní soud zamítl stížnost lobbisty Martina Dědice, který od roku 2016 stojí před ostravským soudem v souvislosti s obžalobou z manipulace s veřejnými zakázkami ostravského magistrátu a krácení daní. Stížnost směřovala proti dvěma loňským rozhodnutím o omezujících opatřeních nahrazujících vazbu a také o zákazu vycestování. Podle Dědice už dávno neexistují důvody pro vazbu, a tedy ani pro nahrazující opatření. V jeho případě spočívají v dohledu probačního úředníka a peněžité záruce.

Ústavní soud dospěl k závěru, že je stížnost nedůvodná. „Napadená usnesení byla vydána na základě zákona, dostatečně uváděla důvody, na nichž byla založena, a nelze je označit za rozhodnutí svévolná,“ uvedl soudce zpravodaj Josef Fiala. Soud navíc konstatoval, že zatímco uložení vazby zasahuje přímo do osobní svobody, přijetí peněžité záruky, dohled probačního úředníka a zákaz vycestování je výrazně slabším zásahem. Dědic navíc mohl po povolení soudu několikrát vycestovat do zahraničí.

Policie a později i soud se Dědicovou činností zabývají od roku 2014, kdy jej kriminalisté obvinili. V roce 2016 se k ostravskému soudu dostala první kauza. Podle hlavní obžaloby ostravský lobbista manipuloval s některými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat. Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích okolo 30 milionů korun.

Dědic měl podle obžaloby velmi úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností Dopravní podnik Ostrava a Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy, ale i na některé regionální politiky. Dědic již dříve u soudu označil obžalobu za pouhé představy státního zástupce. Trestní řízení považuje za zmanipulované a nezákonné.

V případu u ostravského soudu zazněly závěrečné řeči. Státní zástupce požaduje pro Dědice jedenáctiletý nepodmíněný trest. Verdikt by měl soud vyhlásit na podzim.

čtk