Slovensko a Polsko se rozhodly uzavřít svůj vzdušný prostor pro běloruské aerolinky. Učinily tak v reakci na nedělní vynucené přistání letadla společnosti Ryanair v Bělorusku a zadržení novináře a odpůrce běloruské vlády Ramana Prataseviče, který byl na palubě letounu. Provoz běloruských aerolinek zastaví v reakci na incident od pátku rovněž Česká republika.
Agentura Reuters mezitím informovala, že letoun běloruské společnosti Belavia, jenž mířil z Minsku do Barcelony, kvůli informaci o uzavření francouzského vzdušného prostoru pro běloruské aerolinie přerušil let a vrátil se do běloruské metropole. Společnost Air France zároveň oznámila, že zrušila včerejší let do Moskvy, jelikož nezískala od Ruska povolení k nové trase letu, aby se letoun mohl vyhnout Bělorusku.
„Toto rozhodnutí je projevem solidarity a vyjádřením nesouhlasu s bezprecedentním aktem, který se před několika dny stal ve vzdušném prostoru Běloruska,“ napsal slovenský ministr dopravy Andrej Doležal na sociální síti.
„Rada ministrů přijala zákaz vstupu do polského vzdušného prostoru pro letadla, která používají dopravci z Běloruska,“ sdělil na Twitteru mluvčí polské vlády Piotr Müller. „Je to část realizace sankcí, které požadoval během zasedání Evropské rady premiér (Mateusz) Morawiecki,“ dodal.
Polský zákaz začal platit od půlnoci. Ve Varšavě ještě večera po poledni ještě přistál spoj společnosti Belavia z Minsku.
Nouzové přistání letadla na trase z Řecka do Litvy s více než stovkou lidí včetně Prataseviče na palubě zdůvodnily běloruské úřady informacemi, že v letadle byla uložena bomba. Představitelé řady zemí postup Minsku označili za únos nebo státní terorismus.
Některé evropské země následně běloruským aeroliniím zakázaly provoz na svém území. Podle agentury Reuters se dnes letadlo na trase z Minsku do Barcelony během cesty obrátilo a vrátilo do běloruské metropole. Piloti se tak rozhodli poté, co jim polští dispečeři sdělili, že je možné, že nebudou moci vstoupit do francouzského vzdušného prostoru. Let společnosti Belavia měl přistát ve Španělsku včera odpoledne.
„Pilot od nás dostal informaci, že francouzský vzdušný prostor byl zablokován… a může mít problém se vstupem do něj,“ uvedl mluvčí polského řízení letového provozu Pawel Lukasiewicz.
Změna trasy letu je podle Reuters patrná také z dat serveru monitorující leteckou dopravu Flightradar24. Belavia zatím případ nekomentovala. Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí ho označil za „letecké pirátství“, píše Reuters. Francie v pondělí uvedla, že pozastavila povolení pro běloruské aerolinie pro lety přes své území.
Společnost Air France později oznámila, že zrušila včerejší let z Paříže do Moskvy, jelikož jí Rusko neschválilo novou trasu letu, aby se stroj mohl vyhnout běloruskému vzdušnému prostoru. Letecký dopravce zároveň nezaznamenal problémy s přelety nad Ruskem ani s dnešním letem do Petrohradu, podotkla agentura Reuters. Paříž ovšem podle ní zaujala jedno z nejtvrdších stanovisek vůči Minsku po nedělním incidentu a dnešní let běloruských aerolinek Belavia do Barcelony se musel otočit zpět do Minsku několik hodin po zrušené francouzské lince.
Belavia mezitím uvedla, že nemůže létat do Litvy, Lotyšska, Francie, Švédska, Británie, Finska či na Ukrajinu.
Provoz běloruských aerolinek zastaví v reakci na incident od pátku rovněž Česká republika. České aerolinie (ČSA), které létají do Moskvy, se Bělorusku budou vyhýbat.
(čtk)