INZERCE

Pohled na část areálu Eden Project u města St Austell. Zdroj: tisková zpráva spol. Eden Project

Česká MND Drilling and Services má zakázku v Británii: geotermální vrt do hloubky 4500 metrů

Byznys této české firmy se už netočí jen okolo ropy a zemního plynu. Společnost MND Drilling and Services zahájila v anglickém Cornwallu práce na geotermálním vrtu do hloubky 4500 metrů. Získané teplo má sloužit pro vytápění skleníků s tropickými rostlinami. Pokud bude projekt úspěšný, bude v druhé fázi rozšířen o sedmimegawattovou geotermální elektrárnu.

Vrtné práce u města St Austell začaly v pondělí 17. května a potrvají pět až šest měsíců. MND Drilling and Services (MND DS) zde nasadilo své nejvýkonnější vrtné zařízení Bentec 450 AC, které na místo muselo dopravit 94 kamionů. „Musíme s pomocí vrtáků osázených umělými diamanty provrtat žulu, tedy jednu z nejtvrdších hornin,“ uvedl k náročnosti zakázky René Kachyňa, ředitel firmy MND Drilling and Services (MND DS).

Zábavní park Eden vyrostl v opuštěném lomu v Cornwallu v roce 2001. Jedná se o botanickou zahradu s mnoha skleníky, návštěvníci zde vedle sebe naleznou třeba středozemní biotop nebo jihoamerický deštný prales. Díky geotermálnímu vrtu má získat obnovitelný zdroj energie a zbavit se závislosti na fosilních palivech. Vrt bude sloužit jako recirkulační – do vrtu se bude vtláčet voda, která se ohřeje a bude sloužit k vytápění skleníků Eden parku.

Financování prvního vrtu již má britský Eden Geothermal Limited zajištěné. Potřebných 17,3 milionu liber (510 milionů korun) získal kombinací evropské dotace, příspěvku od regionální vlády Cornwallu a od soukromého investora, kterým je GCP Infrastructure Investments Limited.

Vrtné práce u St Austellu začínají. Zdroj: Eden Geothermal Limited

Pokud se potvrdí navrtání puklinového systému, má britský investor v plánu odvrtání druhého vrtu a výstavbu geotermální elektrárny o výkonu sedmi megawattů. Pukliny v hornině by totiž měly umožnit ohřátí vody na 170 až 190 stupňů a její následné energetické využití. Odpadní teplo má sloužit k vytápění čtyř až pěti tisíc domácností v okolních obcích. Dokončení elektrárny se očekává v roce 2023.

Pro MND DS, která patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, je projekt Eden v pořadí pátým realizovaným geotermálním projektem v historii firmy. Do tohoto oboru firma vstoupila v roce 2013, na zakázku externích zákazníků vyvrtala geotermální vrty v Německu, Francii a Belgii. Nyní se firma účastní několika dalších tendrů v různých evropských zemích s možnou realizací vrtů do konce příštího roku.

Tomáš Rovný