Statutární město Liberec si u jedné z českých bank zřídilo úvěr ve výši jedné a půl miliardy korun. Hodlá jím splácet předchozí, starší, úvěr. Ten byl zajištěn nemovitostmi ve výši 1,4 miliardy korun. Podhorské město se zadlužilo do roku 2035. Splácet bude 100 milionů ročně. Aktuální úvěr už zajištěn nemovitostmi není.
Město Liberec si zřídilo úvěr u České spořitelny. Čerpat může podle zjištění Ekonomického deníku půl druhé miliardy. Smlouva byla podepsána 3. května, jak vyplývá z registru smluv.
Splatnost půjčky je plánována do roku 2035 a to ve splátkách 100 milionů korun za rok. Tato půjčka podle statutárního náměstka primátora pro ekonomiku a majetkovou správu Zbyňka Karbana (nestraník za ANO 2011) není nová. A není určena na konkrétní aktivity.
„Jedná se o refinancování starého dluhu, který byl původně uzavřen na částku 2 miliardy korun v roce 2010 a to formou komunálního dluhopisu. I tento dluhopis měl sloužit z větší částky na konsolidaci tehdejších půjček města, například úvěr na výstavbu multifunkční arény, rekonstrukce nového magistrátu, výstavba bytových domů, rekonstrukce tramvajové tratě, investice ve sportovním areálu Ještěd, atd. Aktuální smlouva tedy jenom refinancuje stávající úvěr a zároveň řeší splátky po roce 2025, které původní úvěr vůbec neřešil. Kromě snížené úrokové marže o 0,85% p.a. je dalším pozitivním efektem, že úvěr je poskytován bez zajištění. Předchozí úvěr byl zajištěn majetkem v hodnotě cca 1,4 miliardy korun,“ sdělil Ekonomickému deníku Zbyněk Karban.
Mohlo by vás zajímat
Podle náměstka primátora Karbana byl úvěr schválen zastupitelstvem města podle zákona o obcích.
„Je to nová smlouva, a ta nahrazuje starou smlouvu. Ale pasivum (dluh) zůstává stejné. To je jako když se vám refinancuje hypotéka jinou bankou, smlouva je nová, ale dluh je starý. A aby to nebylo tak jednoduché tak to byl směnečný program, který v roce 2018 nahradil dluhopis. Ale pořád to byl ten stejný dluh,“ vysvětluje pozadí aktuálního úvěru Liberce u České spořitelny.
Komunální dluhopis Liberce byl emitován v roce v 2010 v nominální hodnotě 2 miliardy korun. „Ten se nesplácel, ale byl tvořen tzv. amortizační fond, kam město spořilo 70 milionů korun ročně. V roce 2018 došlo ke splacení tohoto dluhopisu z výnosu směnečného programu poskytovaného Českou spořitelnou ve výši 1,75 miliard korun. Statutární město Liberec mělo v té době našetřeno v amortizačním fondu cca půl miliardy. Cca jedna polovina byla použita na splacení dluhopisu a druhá polovina skončila v rozpočtu,“ pokračuje náměstek primátora.
„Jestli si dobře pamatuji tak jmenovitá hodnota jednoho dluhopisu byla 10 milionů korun. Na trh se podařilo umístit asi 300 milionů korun. Zbytek držela Česká spořitelna,“ dodává Zbyněk Karban.
Municipální půjčky poskytují vyjma České spořitelny i další banky. Úvěry jsou poskytovány především na modernizaci majetku, infrastruktury a enviromentální projekty. Banky nabízejí možnost propojení s účetními programy, čerpání jednorázově, individuální splátkový kalendář. Peněžní ústavy nabízejí v rámci těchto úvěrů proplacení již uhrazených faktur.
(hrb)