Ústavní soud zamítl stížnost společnosti Sunpema Energy, kterou soudy nižších instancí usvědčily z podvodu při získání licence na konci roku 2009. Solární elektrárna na Přerovsku totiž byla dokončena byla během následujícího roku. Ústavní soud také potvrdil již dříve udělenou pokutu ve výši přes 4,2 milionu korun. Firmu lze potrestat až za období od ledna 2012, kdy vstoupila v platnost trestní odpovědnost právnických osob.
Podle rozhodnutí soudců Ústavního soudu Jana Filipa, Jaromíra Jirsy a Jiřího Zemánka byla Sunpema Energy zcela právem uznána vinnou ze spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu. Při vědomí neoprávněnosti získání licence pro výrobu elektrické energie využívala od roku 2012 do roku 2015 omylu pracovníků Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a úmyslně účtovala vyplacení podpory, jako by její elektrárna byla uvedena do provozu v roce 2009.
V důsledku toho bylo firmě neoprávněně vyplaceno celkem 3,44 milionu korun, což představuje rozdíl mezi vyšší výkupní cenou elektřiny z fotovoltaiky v roce 2009 a nižší cenou platnou pro zdroje uvedené do provozu v roce 2010. Soudy již dříve tuto částku zabavily a přidaly k ní pokutu 800 tisíc korun. Z provedeného dokazování dle soudu jednoznačně vyplývá, že ke dni 31.12.2009 nebyla fotovoltaická elektrárna provozuschopná. Přesto firma s pomocí falešné revizní zprávy tvrdila opak a ERÚ jí licenci k výrobě elektřiny dne 17.12.2009 vydal.
Právní zástupci firmy Sunpema Energy logicky argumentovali tím, že firma nemůže být odpovědná za lumpárnu z roku 2009, když trestní odpovědnost právnických osob platí až od ledna roku 2012. Podle Ústavního soudu je však trest od soudů nižší instance v pořádku, protože firma byla pokutována jen za pokračování protiprávního jednání po tomto datu. „Stěžovatelka si byla vědoma podvodného získání licence v roce 2009, přičemž od roku 2012 měla možnost uvést své jednání do souladu s právem,“ uvádí se v rozhodnutí Ústavního soudu.
Elektrárna firmy Sunpema Energy se nachází u obce Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku. Má instalovaný výkon 1,3 megawattu. Jejím vlastníkem je brněnská společnost Trumf International. V neprospěch firmy již dříve v kauze neoprávněného udělení licence rozhodl Krajský soud v Brně, Vrchní soud v Olomouci i Nejvyšší soud.
(RED)