Nárůst konsolidovaných tržeb o 25 procent na 10,03 miliardy korun, provozního zisku o 26 procent na 6,34 miliardy a čistého zisku o více než 27 procent na 4,24 miliardy korun. Tak výrazné zlepšení hlavních finančních ukazatelů vykázala v loňském roce společnost NET4GAS. Provozovatel tranzitních plynovodů v Česku těžil z rostoucího zájmu o zemní plyn ve střední Evropě, což výsledky ovlivnilo víc než koronavirová krize.
Jak v úvodu právě zveřejněné výroční zprávy uvedl generální ředitel Andreas Rau, celková přeprava zemního plynu v plynovodech NET4GAS loni dosáhla hodnoty 48,1 miliardy metrů krychlových, z toho 8,7 miliardy pro účely spotřeby v České republice. Oproti roku 2019 se celková přeprava zvýšila o 4,6 miliardy kubíků. Zatímco tuzemská spotřeba stagnovala, celý nárůst souvisel s rostoucí přepravou ruského plynu přes české území směrem na Slovensko a dál do Rakouska a Itálie.
Rostoucí přeprava je možná díky masivním investicím do posilování přepravní kapacity i nových potrubí. „I přes nesnáze způsobené pandemií jsme úspěšně dokončili druhou a poslední fázi projektu Capacity4Gas. Po vydání všech příslušných povolení v prosinci roku 2020 jsme zahájili provoz nového 150 kilometrového vysokotlakého plynovodu. S kapitálovými výdaji přesahujícími částku 540 milionů eur byl projekt Capacity4Gas největším samostatným investičním projektem v historii naší společnosti,“ uvedl generální ředitel NET4GAS Andreas Rau.
V minulém roce vedení NET4GAS učinilo investiční rozhodnutí o realizaci dalšího zásadního projektu rozvoje soustavy, tentokrát vnitrostátního. Záměrem projektu s názvem Moravia Capacity Extension je zvýšit dnes už nevyhovující kapacitu pro přepravu plynu z jihu Moravy k zákazníkům na střední a severní Moravě. Naopak v mnohem méně pokročilé fázi jsou záměry na propojení sítě NET4GAS s polskou a rakouskou soustavou.
Zadlužení ve formě bankovních úvěrů a dluhopisů dosáhlo 27,7 miliardy korun ke konci roku 2020, meziročně se zvýšilo o půl miliardy. Společnost NET4GAS v lednu letošního roku refinancovala část závazků upsala dluhopisy v celkovém objemu téměř 11 miliard korun. Větší část z nich je splatná za deset let a úročena je sazbou 2,745 procenta za rok. Vysoké zadlužení nesouvisí jen s investiční aktivitou, ale také s finanční optimalizací ze strany vlastníků.
NET4GAS v minulosti fungoval pod názvy Tranzitní plynovod, Transgas a RWE Transgas Net. Původně byl vlastníkem stát, od privatizace v roce 2002 pak německý koncern RWE. Znovu se vlastník změnil v srpnu 2013, kdy RWE prodalo české tranzitní plynovody konsorciu dvou finančních investorů. První z nich je německý Allianz Capital Partners, druhou kanadský penzijní fond Ontario Municipal Employees Retirement System (OMERS).
David Tramba