Výsledky největších těžařských firem světa ve třetím čtvrtletí byly ovlivněny nízkými cenami ropy. Pomáhaly jim rafinérie.
V minulých dnech zveřejnily své 3Q výsledky největší těžařské firmy světa. Všechny byly ovlivněny cenami ropy, které se za poslední rok snížily v průměru o polovinu. Mnozí těžaři byli nuceni odepsat ztrátové projekty nebo se zbavovat aktiv.
Royal Dutch Shell
Royal Dutch Shell oznámil ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu ve výši 6,1 miliard dolarů. V porovnání se stejným obdobím roku 2014, kdy firma vykázala zisk 5,3 miliard dolarů, se jedná o obrovský propad. Velký podíl na tom má odpis ztrátových projektů v hodnotě téměř 8 miliard dolarů, jako například těžba v Arktidě nebo ropných píscích v Albertě. Jen tyto dva projekty stály Shell něco přes 4,5 miliardy dolarů.
Pokud bychom nebrali v potaz tyto mimořádné transakce, pak Shell vykázal provozní zisk ve výši 1,8 miliardy dolarů, což představuje 70% pokles proti třetímu kvartálu 2014. Největší část provozního zisku Shellu přináší jeho rafinérie, které naopak z levné ropy těží. Provozní zisk rafinérií dokonce meziročně vzrostl z 1,8 na 2,6 miliardy dolarů. Shell bude v příštím roce dokončovat nákup gigantu British Gas za 70 miliard dolarů. Společnost si od toho slibuje budoucí nárůst zisku, čímž umoří současné ztráty.
British Petroleum
Společnost British Petroleum vykázala ve třetím čtvrtletí 2015 provozní zisk 1,8 miliardy dolarů. Sice jde o 40% pokles, ale jde o vyšší zisk, než se všeobecně očekávalo. BP počítá s postupným nárůstem ceny ropy až na 60 dolarů v roce 2017. Firma rovněž plánuje snížení svých kapitálových výdajů o přibližně 7 miliard dolarů ve stejném časovém horizontu.
O výsledcích BP jsme psali zde.
Conoco Phillips
Společnost Conoco Phillips vykázala v letošním třetím kvartále čistou ztrátu v objemu 1,1 miliardy dolarů. Pokud odečteme mimořádné ztráty, podobně jako u Shellu, ztráta se sníží na 446 milionů.
Total
Francouzský ropný gigant Total vykázal zisk nižší o 69 % proti třetímu kvartálu roku 2014. Pokud bychom nebrali v potaz mimořádné ztráty, pak by jeho zisk klesl jen o necelou čtvrtinu. K oněm mimořádným ztrátám patří například projekt v kanadských ropných píscích, který stál 650 milionů dolarů. Total však letošní těžké období ustál daleko lépe, než jeho konkurenti, a to proto, že se mu podařilo meziročně zvýšit objem těžby o 10 %.
Chevron
Americký Chevron vykázal za třetí čtvrtletí zisk ve výši 2 miliardy dolarů. V porovnání se třetím čtvrtletím 2014 to však znamená pokles o více než 60 %. Chevronu se podařilo snížit provozní a administrativní náklady o 7 %. Na příští rok plánuje omezit investice přibližně o 25 % a v podobném trendu hodlá pokračovat i v letech 2017 a 2018. Společnost rovněž počítá se snížením počtu zaměstnanců o 6 až 7 tisíc.
Exxon Mobil
Společnost Exxon Mobil vykázala za třetí čtvrtletí letošního roku zisk ve výši 4,2 miliardy dolarů. Jedná se o meziroční propad téměř o polovinu. Nebýt však zisků z rafinérií, podobně jako u Shellu, byl by celkový zisk společnosti ještě nižší. Zisky z rafinérské činnosti se meziročně téměř zdvojnásobily. Exxon hodlá do budoucna posílit svou divizi v chemickém průmyslu a na rozdíl od svých konkurentů nechystá výrazné investiční škrty.
-usi-