Nejprve ta dobrá zpráva: trh se zemním plynem v České republice patří mezi nejvíce konkurenční v Evropské unii. Největší dovozce plynu má už jen zhruba 30 procent trhu. Naopak ve výrobě elektřiny stále dominuje ČEZ s podílem okolo 60 procent. Pouze pět dalších zemí v Evropské unii vykazovalo v roce 2019 podle oznámení Eurostatu vyšší podíl dominantního výrobce elektrické energie.
Podle údajů Eurostatu zůstává už jen jedna země, kde stále existuje monopolní výrobce elektřiny – Kypr. Daleko k monopolní pozici nemá situace v Lotyšsku (86 procent) a Chorvatsku (80 procent). Následuje Francie, kde stále dvě třetiny elektrické energie vyrábí státem ovládaný koncern EDF. Více než 50 procent elektřiny vyprodukuje dominantní hráč také v Česku, Slovensku, Slovinsku a Řecku. Naopak největší konkurence mezi výrobci je podle zjištění Eurostatu v Polsku a Finsku.
Údaje Eurostatu jsou – co se týká české reality – v souladu s propočtem Ekonomického deníku. Pokud použijeme data o netto výrobě elektřiny v roce 2019 a vlastnictví elektráren k dnešnímu dni, tak podíl Skupiny ČEZ vychází na 61,3 procenta. Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače díky nedávné akvizici Elektrárny Počerady a Teplárny Kladno významně posílila: kontroluje 13,2 procenta výroby elektřiny v Česku. Třetím významným výrobcem elektřiny je Sokolovská uhelná s podílem okolo čtyř procent.
Co se týká zemního plynu, monopol jedné importní společnosti stále přetrvává v Estonsku, Finsku a Švédsku. Ve všech třech případech se nicméně jedná o státy s okrajovým zastoupením zemního plynu v energetice. V Polsku se podíl hlavního dovozce PGNiG blíží 90 procentům. Na opačném pólu se nachází Belgie, Irsko, Česko a Španělsko, kde má největší hráč pod kontrolou jen mezi 30 a 34 procenty trhu s plynem. Údaje za sedm zemí neměl Eurostat k dispozici.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba