Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Oznámil to dnes insolvenční správce Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun. Skatlop vlastní olomoucký podnikatel Karel Hubáček, který se mimo jiné ve spolupráci se společností Accolade zaměřuje na investiční příležitosti v oblasti průmyslových parků a areálů. Dlouhodobě spolupracuje i se skupinou Creditas, která patří jeho bratranci Pavlu Hubáčkovi.
V podniku Vítkovice Heavy Machinery pracuje téměř 300 lidí a firma stále vyrábí. Společnost Skatlop v aukci získala průmyslový areál na více než 50 hektarech pozemků, včetně rozlehlých hal, strojního vybavení, materiálu, zaměstnanců i know-how. Nezávislý posudek vyčíslil odhadní cenu na 1,3 miliardy korun. Konečná kupní cena tedy téměř dosáhla hodnoty stanovené znaleckým posudkem.
„Minulý týden to bylo doplaceno, v pátek uzavřena smluvní dokumentace a v pondělí proběhlo fyzické převzetí podniku a představení zaměstnancům,“ řekl insolvenční správce Lukáš Zrůst.
Strojírny se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. „Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat,“ uvedl Zrůst.
Mediální zástupce Skatlopu Ondřej Hubatka už dříve uvedl, že firma chce areál revitalizovat a nehodlá pokračovat v současném výrobním programu. Skatlop vlastní olomoucký podnikatel Karel Hubáček, který se mimo jiné ve spolupráci se společností Accolade zaměřuje na investiční příležitosti v oblasti průmyslových parků a areálů. Dlouhodobě spolupracuje i se skupinou Creditas, která patří jeho bratranci Pavlu Hubáčkovi.
Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Jsou dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, těžební či lodní průmysl a jejich tradice sahá do roku 1828. Skupina disponuje rozsáhlou výrobní základnou a know-how založeným na výzkumu a vývoji. V prosinci 2013 oslavila značka Vítkovice své 185 narozeniny. Tradiční výroba sériových produktů a engineeringové obory byly doplněny dvěma novými oblastmi: green technology – CNG a bioplyn a informačními technologiemi. Jsou jedním z těch, kteří dynamicky rozvíjejí projekt pro přechod pohonu automobilů z klasických paliv na alternativní pohon stlačeným zemním plynem. Vlastní certifikace od významných renomovaných inspekčních společností.
Do problémů se firma dostala už před několika lety ještě jako součást strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Loni se firma znovu dostala do insolvence a následně do konkurzu. Podle vedení společnosti insolvenci způsobilo dlouholeté podfinancování firmy a situace na evropském a světovém trhu, problémy následně prohloubila koronavirová pandemie a protiepidemická opatření.
(tor, čtk)