Zastaralý energetický zákon z roku 2000, který ani po dvou tuctech novelizací neodpovídá současné realitě v české a evropské energetice, bude platit ještě další dva roky, možná i déle. Ministerstvo průmyslu a obchodu sice pracuje na novém paragrafovém znění zákona, ale je prakticky vyloučeno, aby jej poslanci stihli schválit do říjnových voleb. Novou energetickou legislativu tak bude schvalovat až příští sněmovna.

Podle vyjádření, které poskytlo tiskové oddělení ministerstva průmyslu a obchodu, by paragrafové znění nového energetického zákona mohlo být hotové v polovině tohoto roku. Předpokládaná účinnost zákona je nejdříve k datu 1. ledna 2023. Podle zdrojů Ekonomického deníku na novém zákoně pracují hlavně náměstek ministra průmyslu René Neděla a právník Antonín Špiruda.

Paragrafovému znění předcházel věcný záměr nového energetického zákona, který vznikl během první poloviny loňského roku. Jeho přípravu přenechalo ministerstvo průmyslu a obchodu – zřejmě s ohledem na nedostatečné odborné kapacity – společnosti ČEPS. Tento podivný „legislativní outsourcing“ zpočátku vyvolal jisté rozpaky, ale dopadlo to dobře. Výsledný návrh vznikl za účasti všech hlavních zájmových skupin v energetice a představoval rozumný kompromis. Vláda věcný záměr nové energetické legislativy schválila v prosinci.

Nový energetický zákon, aspoň dle informací z věcného záměru, má obsahovat transpozici posledních legislativních návrhů Evropské komise, zejména „Zimního balíčku“ z konce roku 2016, který Komise upřesnila v následujících letech. Musí též reagovat na aktuální klimatické a energetické cíle do roku 2030 i na očekávanou decentralizaci a digitalizaci energetiky. Zajímavostí může být legislativní zakotvení energetických společenství, která pro své členy budou moci vyrábět či nakupovat elektřinu.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba