INZERCE

Nasazování pout. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Slovensko: policejní prezident úplatky nejen bral, ale také rozdal, vypověděl svědek

Bývalý policejní prezident Milan Lučanský podle výpovědí svědků úplatky nejen bral, ale také rozdával. Lučanský měl po bývalém šéfovi národní finanční policie Bernardu Slobodníkovi žádat, aby zastavil vyšetřování případu miliardáře, žijícího v České republice, Milana Fiľa. Korupce na Slovensku zasáhla do nejvyšších pater byznysu, policie i justice. Lučanský spáchal na sklonku roku sebevraždu ve vazební cele.

Informace o korupčním jednání bývalého nejvýše postaveného policisty na Slovensku vyplývají z rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zamítl propuštění obžalovaných z vazby v kauze Judáš. Informoval o tom Deník N.

František Böhm se stal klíčovým svědkem v případu Judáš. Usvědčoval Lučanského, který byl také obviněn díky své výpovědi na začátku prosince loňského roku. Skončil ve vazbě stejně jako Böhm.

Böhm byl propuštěn v polovině prosince, Lučanský spáchal sebevraždu ve své vazební cele na konci roku. Minulý pátek spáchal sebevraždu také Böhm, zastřelil se ve svém domě v Plaveckém Štvrtku.

Milana Lučanského našla vězeňská stráž na konci loňského prosince během výdeje jídla krátce po půl páté odpoledne. Pokusil se v cele oběsit na teplákové bundě. Záchranáři ho převezli do prešovské nemocnice, kde zemřel.

Vězeňská stráž podle ředitele Milana Ivana nepochybila, přesto se ještě před oznámením o úmrtí Lučanského rozhodl rezignovat. „Předběžné závěry a kamerové záznamy jednoznačně potvrzují naše tvrzení, že tam nebylo cizí zavinění a příslušníci ústavu Prešov neselhali, nezanedbali žádnou podstatnou povinnost,“ prohlásil ředitel vězeňské a justiční stráže. Milan Ivan ze své funkce odstoupil.

Podle agentury TASR rovněž uvedl, že 24hodinové kamerové sledování obviněných na celách není ze zákonných důvodů možné. Stráž celu kontrolovala každých 30 minut. Psychologická ani psychiatrická vyšetření podle Ivana u Lučanského sebevražedné sklony nepotvrdily. Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková před oznámením o úmrtí uvedla, že Lučanský byl dřív v Trenčíně hospitalizovaný i na psychiatrii. Zároveň oznámila, že zřídí nezávislou komisi, která případ prošetří.

Zájem expremiéra

Svědectví Františka Böhma je součástí příkazu Nejvyššího soudu, kterým senát Juraje Klimenta, Petera Hataly a Petra Chifta zamítl stížnosti Lučanského spoluobviněných proti vazbě.

Podle šéfa národní finanční policie Bernarda Slobodníkova se měl Lučanský podílet na kauze Eco Invest podnikatele Milana Fiľa, který měl problémy s občanským sdružením Ružomberský papier. Slobodník je další svědek, který tvrdí, že se o případ zajímal i expremiér Robert Fico.

Podle nařízení Nejvyššího soudu se o případ zajímal i bývalý zvláštní žalobce Dušan Kováčik. Slobodník také vypověděl, že mu Lučanský předal obálku, ve které bylo 15 000 až 20 000 eur, aby případ proběhl hladce.

Miliardář z Prahy

Slovenský miliardář Milan Fiľo má české občanství. Mimochodem, před dvěma lety převzal  vyznamenání od Miloše Zemana. Přítel Zemana poradce Martina Nejedlého má na Slovensku velký problém. Policie loni v listopadu obvinila někdejší státní tajemnici, která měla podle detektivů podle tlakem na soudce Fiľovi uchránit miliardy, aby se nemusel dělit se svými zaměstnanci. Měla tak učinit na základě iniciativy Mariana Kočnera, souzeného mimo jiné za vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka.

Miliardář Milan Fiľo vybudoval své impérium díky privatizacím na Slovensku za vlády premiéra HZDS a svého přítele Vladimíra Mečiara. V posledních letech ale bydlí a podniká v České republice. Fiľo udržuje úzký vztah s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým, poslal 700 tisíc korun jako sponzorské dary hradu a prezident Miloš Zeman mu v roce 2018 předal státní vyznamenání za filantropii.

Na Fiľově rodném Slovensku mezitím u soudů roky bojuje sedm set někdejších zaměstnanců jeho nejvýnosnějšího podniku – celulózky v Ružomberoku – o podíl, který jim při privatizaci za éry premiéra Mečiara Fiľo sice slíbil, ale nikdy nezaplatil. Slovenská policie po akci nazvané Vichřice obvinila někdejší státní tajemnici ministerstva spravedlnosti Moniku Jankovskou právě v souvislosti s Fiľovovým sporem se zaměstnanci.

Fiľo svoje miliardové impérium řídí z budovy bývalého kláštera v centru Prahy, který přes advokátní kancelář skrytě koupil za tři čtvrtě miliardy korun, napsal loni v listopadu server Aktuálně. Komentovat razii na Slovensku Fiľo nechtěl. „Nemáme žádné ověřené informace o důvodech obvinění paní Jankovské ani nám nepřísluší je mít. Spekulace o spojitostech s naší skupinou jsou založeny na trestněprávní obraně jednoho z obviněných a je třeba k nim tak přistupovat,“ vzkázal serveru Aktuálně přes svého mluvčího Fiľo.

Batoh s 300 000 eury

Ale zpět k bývalému slovenskému policejnímu prezidentovi Lučanskému, který spáchal ve vězení sebevraždu. Lučanský měl podle bývalého šéfa tamní finanční policie Bernarda Slobodníka také dát úplatek ve výši 5000 eur, aby nevyšetřil případ nalezeného batohu s 300 000 eury.

V srpnu 2017 našel na čerpací stanici ve Štrbě brigádník batoh s 300 000 eury. Přihlásil se k němu bývalý šéf státní železniční společnosti Slovenské republiky Štefan Hlinka a vyvolal otázky, zda se nejedná o peníze, pocházející z korupce.

Hlinka se pro peníze na čerpací stanici vrátil, ale na místě už byla policie zavazadla s penězi zabavila.

„Hlinka tvrdil, že ty peníze našel v domě své matky. Případ začal vyšetřovat NAKA, a to zda bývalý ředitel Carga ŽSR bral úplatky a zda mohl ušetřit 300 000 v hotovosti. Už v listopadu 2017 vrátila policie Hlinkovi peníze a později ho neúčtuje. Svědectví Slobodníka naznačuje, že vyšetřování Hlinky mohlo skončit schválně a že za tím stál tehdejší policejní prezident Milan Lučanský,“ napsal slovenský Denník N.

Jan Hrbáček