Ministerstvo spravedlnosti chce přiznat odměny konzultantů přibraných orgány činnými v trestním řízení jako odborné poradce k trestnímu řízení. Za hodinu mají vydělat 125 – 250 Kč. V roce 2022 má dojít k navýšení odměn na 175 – 300 Kč za hodinu.
Ročně je využito v trestním řízení 290 konzultantů, vyplývá z důvodové zprávy k nově navrhované vyhlášce o odměně konzultanta přibraného pro účely trestního řízení a náhradě jeho hotových výdajů. Těmito výdaji jsou třeba 2 koruny za vteřinu zvukového záznamu nebo 30 Kč za fotografii. Konzultant není znalec a výsledek jeho činnosti nemá důkazní hodnotu, upozorňuje ministerstvo spravedlnosti.
Návrh vyhlášky je v připomínkovém řízení.
Podle důvodové zprávy by zavedení odměn konzultantům mělo snížit náklady na znalecké posudky, a to přesto, že činnost konzultanta nemá důkazní hodnotu: „Přiznáním odměn a náhrad konzultantům, kteří doposud nárok na odměnu za poskytnutí odborné pomoci neměli, se předpokládá zvýšení jejich motivace k poskytování odborné pomoci orgánům činným v trestním řízení při posuzování specifických otázek. Zvýší-li se počet případů, kdy nebude nutné k posouzení těchto otázek přibrat znalce, ale bude přibrán konzultant, jehož odměna je stanovena ve výši poloviny odměny znalce, lze předpokládat snížení nákladů na přibírání znalců,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Mohlo by vás zajímat
Od roku 2022 až 300 korun za hodinu
[mn_protected]
Jak dále vyplývá z důvodové zprávy, jiná hodnota práce konzultanta bude určena pro příští rok a jiná od roku 2022. „Přijetí vyhlášky nepředpokládá žádné zvýšené náklady oproti stavu uvedenému v odůvodnění novelizace trestního řádu, naopak se v první fázi (do 31. prosince 2021) přistupuje ke snížení horní hranice výše odměny konzultanta (z původně předpokládaných 300 Kč na 250 Kč), a až ve druhé fázi (od 1. ledna roku 2022) se naplní předpoklad uvedený v důvodové zprávě k zákonu č. 254/2019 Sb., tedy dojde ke stanovení horní hranice výše odměny konzultanta na 300 Kč za hodinu jeho práce, uvádí se v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky doslova.
Předmětné ustanovení pak rozděluje výši odměny podle roku odvedené práce:
- 2
Odměna konzultanta
(1) Konzultantovi náleží za každou započatou hodinu práce účelně vynaložené na poskytnutí odborné pomoci odměna ve výši 175 až 300 Kč, za každou započatou hodinu práce účelně vynaložené v období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2021 ve výši 125 až 250 Kč.
(2) V odměně konzultanta jsou zahrnuty i náklady vynaložené na obstarání materiálního zabezpečení pro poskytnutí odborné pomoci, náklady vynaložené na práce vykonané v souvislosti s poskytováním odborné pomoci, náhrada ušlé mzdy nebo platu konzultanta, platby na sociální a zdravotní pojištění a náklady na platby, kterými konzultant plní daňové povinnosti, kromě částky odpovídající dani z přidané hodnoty, o kterou se zvyšuje odměna za poskytnutou odbornou pomoc.
Konzultant objasňuje to, co orgán není schopen pochopit
Kdo je vlastně konzultant? „Konzultant je pomocnou osobou orgánu činného v trestním řízení (objasňuje skutečnosti, které není orgán činný v trestním řízení schopen z důvodu potřeby zvláštního vzdělání či zkušenosti samostatně posoudit či pochopit) a výsledek jeho činnosti nemá důkazní hodnotu jako znalecký posudek, neboť se jako výsledek jeho konzultační činnosti nepředpokládá nějaký písemný odborný závěr, ale jde spíše o ústní odborné objasnění určité problematiky,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Jaký je rozdíl mezi konzultantem a znalcem? Konzultant za nic neodpovídá: „Za svoji konzultační činnost nenese odpovědnost, která je stále na orgánu činném v trestním řízení. Oproti tomu výsledkem znalecké činnosti je důkazní prostředek a znalec za svoji činnost plně zodpovídá, a to i trestně právně (viz § 346 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník), což je zohledněno právě ve výši odměny znalce,“ uvádí se v důvodové zprávě s tím, že odměna konzultanta je proto navrhována v poloviční hodnotě odměny znalce.
Orgán může peníze nevyplatit nebo zvýšit o polovinu
Kromě toho odměnu konzultanta může také orgán činný v trestním řízení v případě nedostatečně odvedené práce ještě zkrátit nebo dokonce vůbec nevyplatit: „Odměna se může přiměřeně krátit, pokud odborná pomoc nebyla poskytnuta řádně (byla poskytnuta opožděně nebo nebyla poskytnuta v dostatečné kvalitě), a to až na polovinu, tj. až na 63 Kč za hodinu práce (odměna se zaokrouhluje na celé koruny české nahoru, viz § 6 odst. 2) v první fázi (do 31. prosince 2021) a 88 Kč za hodinu práce v druhé fázi (od 1. ledna 2022). Jde-li o zvlášť závažný případ nekvalitního poskytnutí odborné pomoci (tj. jeho použitelnost je pro naplnění účelu přibrání konzultanta orgánem činným v trestním řízení zcela nedostatečná), může orgán činný v trestním řízení odměnu snížit i pod tuto hranici, popř. ji může zcela odepřít,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Naopak v případě odvedení rychlé práce nebo práce o víkendu a o svátcích mohou orgány odměnu svému konzultantovi zvýšit. Příslušné ustanovení vypadá takto:
- 4
Zvýšení odměny
(1) Pokud je nutné, aby konzultant poskytl odbornou pomoc urychleně, odměnu lze zvýšit až o 50 %.
(2) Pokud je nutné, aby konzultant poskytl odbornou pomoc v den pracovního volna nebo pracovního klidu anebo v noci, sazba odměny za každou započatou hodinu práce podle § 2 se zvyšuje o 50 %; zvýšení odměny podle odstavce 1 tím není dotčeno
3 koruny za sekundu, 3 koruny za stránku
Krom odměny však konzultantovi ještě náleží náhrady jeho hotových výdajů. Podle vyhlášky jsou to „zejména náhrada nákladů na cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, překlady, opisy a fotokopie“. Podle přiložené tabulky může konzultant účtovat za stránku A3 barevného tisku 47 korun, 3 koruny za tisk černobílé A4, za fotografii 30 korun a za rentgenový snímek 150 korun nebo za vteřinu zvukového záznamu 2 koruny, za vteřinu obrazového záznamu 3 koruny a za ozvučený obrazový záznam 4 koruny za jednu vteřinu. Vyhláška rovněž stanoví, že odměna i náhrady musí být státem proplaceny do třiceti dní.
Teprve odměna konzultanta spolu s jeho hotovými výdaji činí náklady na jeho práci celkem: „Jak bylo uvedeno v důvodové zprávě k zákonu č. 254/2019 Sb., náklady na odměny konzultantů lze předpokládat ve výši 200 000 Kč ročně a náklady spojené s úhradou hotových výdajů lze odhadnout na 300 000 Kč ročně. Celkové náklady spojené s odměňováním konzultantů podle trestního řádu by tak podle uvedené důvodové zprávy měly dosáhnout výše zhruba 500 000 Kč ročně,“ uvádí se ve zprávě.
„V rámci trestního řízení je ročně přibráno přibližně 290 konzultantů, z toho je zhruba polovina přibrána ze soukromého sektoru bez pracovněprávního vztahu k státnímu orgánu nebo vědecké či výzkumné instituci,“ stojí rovněž v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.
[/mn_protected]
(ire)