Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP) pokutu ve výši 1,2 milionu korun za dva přestupky, jichž se dopustil tím, že zadal společnosti České teplo veřejnou zakázku na energetické služby a veřejnou zakázku na dodávku a odběr tepelné energie pro ústřední vytápění a ohřev teplé užitkové vody v některých areálech DPP bez provedení řádného zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí není pravomocné a zadavatel může proti němu podat rozklad.
Dopravní podnik hlavního města Prahy uzavřel v listopadu 2017 s dodavatelem dvě prováděcí smlouvy s odkazem na rámcové smlouvy z roku 2003 (rámcová smlouva o výkonu energetické služby a rámcová smlouva na sekundární dodávku a odběr tepelné energie). Podle názoru Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je však nelze pokládat za rámcové dohody ve smyslu zákona o zadávání veřejných zakázek, protože nevymezují nezbytné cenové podmínky plnění veřejné zakázky závazné po dobu trvání rámcových smluv, ale pouze uvádějí, že cena bude specifikována až v příslušných prováděcích smlouvách uzavíraných k těmto rámcovým smlouvám.
„Na uvedené rámcové smlouvy tedy nelze z hlediska platné právní úpravy nahlížet jako na rámcové dohody, na základě kterých by bylo možné zadávat dílčí veřejné zakázky bez provedení zadávacího řízení,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda v tiskové zprávě.
Podle úředníků antimonopolního úřadu obě prováděcí smlouvy uzavřené mezi zadavatelem a dodavatelem na požadovaná plnění naplňují definiční znaky veřejné zakázky, konkrétně se jedná o nadlimitní sektorové veřejné zakázky na služby a na dodávky, které byl zadavatel povinen zadat v některém v úvahu přicházejícím druhu zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek, čímž mohlo dojít k ovlivnění výběru dodavatele.
Pokuta stanovená na 1,2 milionu korun je nepravomocná, Dopravní podnik hlavního města Prahy se proti ní může odvolat.
-red-