Přes 250 podpisů za 3 dny má petice proti tomu, aby třetina peněz na kompenzační bonus šla z rozpočtu obcí a měst. Města a obce by tato novela zákona o kompenzačním bonusu podle hrubého odhadu připravila o 11 miliard a kraje o 4 miliardy. Novelou vrácenou v závěru minulého týdne Senátem se poslanci budou zabývat příští týden. Dá se očekávat více podpisů.

Zastupitelstvo jihomoravského kraje a dalších více než 250 starostů se ohrazuje proti návrhu vlády, aby obce a města ze svých rozpočtů přispívaly na placení kompenzačního bonusu pro OSVČ. Připojili své podpisy pod petici organizovanou starostou Janem Grolichem z Velatic. Vzhledem k tomu, že petice byla spuštěna teprve v pátek, dá se předpokládat, že počet signatářů bude stoupat. Zástupci organizátorů pak chtějí seznam podepsaných starostů a zastupitelů předat v poslanecké sněmovně osobně příští týden před projednáváním vrácené novely (mělo by to být 26. května – pozn. red.)

Půjde tak o druhý pokus, jak zvrátit vládní záměr. V tom prvním místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek předložil pozměňovací návrh, který nezahrnuje obce a kraje do vyplácení kompenzačních bonusů pro firmy. „Rozpočty obcí a krajů jsou již nyní značně omezené a jejich dalším zatížením nebudou moci probíhat klíčové investice. Kompenzační bonusy mají být vypláceny striktně ze státního rozpočtu,“ řekl Jan Bartošek a dodal, že s nikým ze samospráv nebyl návrh předem konzultován.

Poslanec proto vyzval dopisem všechny komunální politiky v republice, aby se obrátili na své poslance napříč politickými stranami, a žádali je o podporu senátního návrhu, čímž by znemožnili vládě schválit původní návrh, proti kterému se bouří už stovky zástupců obcí.

Mohlo by vás zajímat

Bartošek upozorňuje na to, že pokud se snížením výplat z rozpočtového určení daní sníží peníze pro obce a města, tak bude udušena lokální ekonomika. „Obce potřebují vypisovat své zakázky, které dávají práci místním podnikatelům. Pokud na ně nebudou mít peníze, dopadne to právě na ty, kterým je kompenzace určena. Tedy nejmenším firmy a podnikatele,“ varuje místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Podle hrubých odhadů by v případě schválení vládní novely kraje přišly o 4 miliardy, obce a města až o 11 miliard. Jihomoravský kraj, jehož zastupitelstvo se jako první celek pod petici podepsalo, by musel oželet zhruba 400 milionů. Konkrétní dopady na obce a města si mohou nejen zastupitelé či starostové spočítat v online kalkulačce, kterou připravil Svaz místních samospráv.

Autor elektronické petice, starosta Velatic, který je zároveň předsedou lidoveckého klubu jihomoravských zastupitelů a kandidátem na primátora Jan Grolich považuje vládní návrh za krádež a pokrytectví. „Je to jako by se vám soused chlubil, že dává peníze na charitu, a přitom bral třetinu z vaší peněženky,“ uvedl Grolich.

Starostové podepisující petici mu dávají zapravdu. „Podporuji bezvýhradně! Stát se na nás v době pandemie naprosto vykašlal, vše jsme si zajistili a vyřešili svépomocí díky spojenectví s občany a teď jim máme jako odměnu sebrat peníze vyhrazené pro chod obce? Je to nehoráznost!!“ napsal Vítězslav Eliáš z Podolí u Brna. Nesouhlasím s nastavením kompenzačního bonusu, protože zasáhne výrazně do rozpočtu obcí, které jsou jako jediné garantem veřejných zakázek pro živnostníky a malé firmy. A nejtvrdší dopad to bude mít právě na ty, jimž je kompenzační bonus určen,“ míní starosta středočeské obce Běleč Stanislav Šmejkal.

V příštím týdnu se uvidí, jestli je hlas starostů natolik silný, aby přesvědčil poslance ke změně svého postoje a dokázal zachovat stávající fungování obcí, měst a krajů.

Jiří Reichl