INZERCE

Virus viru Covid-19 neohrožuje farmaceutické firmy tak, že by se dostaly do existenčních potíží, ale přinejmenším je ohrožena expanze, se kterou pro letošní rok počítaly. Foto: Pixabay

Adam Vojtěch: Lék na COVID-19 z Japonska bude dostupný v řádu dní

Japonský lék favipiravir by měl být pro české pacienty s onemocněním COVID-19 dostupný v řádu dní. Část Japonsko daruje, část Česko zaplatí tamní firmě. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Česko je mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat. Lék by měl být určen pro pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění.

(Aktualizováno)

Už za několik dní by pacienti s onemocněním COVID-19 mohli dostat japonský lék favipiravir. Část dodávky Japonsko České republice daruje, část ČR zaplatí tamnímu výrobci. „Lék bude poprvé aplikován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Následně by měl být k použití i v dalších nemocnicích. Zdá se, že je poměrně slibný pro středně závažné případy,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové bude darovaná část léků stačit asi pro 20 až 25 pacientů. „Pokud by bylo potřeba pro české pacienty víc, Česká republika ho může koupit pro dalších zhruba 80 pacientů,“ řekla Storová. Podávat by se podle ministra Vojtěcha mohl lidem se středně těžkým průběhem, kteří jsou v nemocnicích. „Ukazuje se, že favipiravir se osvědčil v prvních fázích onemocnění. Ke každému pacientovi se bude podle lékařů přistupovat individuálně,“ uvedla Storová.

V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na COVID-19. Americká firma Gilead schválila pro jednoho nemocného nasazení léku remdesivir. Firma teď podle Storové rozhoduje o tom, kolik dávek dodá do střední a východní Evropy. „Byla jsem ujištěna, že v rámci středoevropského a východního prostoru bude ČR jednou z prvních,“ doplnila Storová. Česká pobočka Gileadu podle ní ihned po tomto rozhodnutí podá žádost o schválení léku. SÚKL obratem dodá stanovisko ministerstvu, které ho schválí.

V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. Podle ministra nejsou léky, protože jsou experimentální, hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Část dostane Česká republika darem, další se budou hradit z rozpočtu nemocnic, které ho podají, a ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny podle něj experimentální léčbu financovat nemohou.

Čtyři možnosti

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvádí, že v popředí zájmu jsou nyní zejména čtyři možnosti léčby nemoci covid-19, které zaštiťuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako globální klinické hodnocení sjednocené pod zkratku Solidarity. Jedná se o remdesivir, chlorochin nebo hydroxychlorochin, lopinavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir v kombinaci s interferonem beta. V čínském doporučení na léčbu nemoci covid-19 jsou podle SÚKL uvedeny interferon alfa, lopinavir/ritonavir, ribavirin, chlorochin a umifenovir.

– SÚKL upozorňuje, že ve všech případech se jedná pouze o experimentální léčbu. Žádné z léčiv není oficiálně schváleno (registrováno) k léčbě covid-19. „Uvažované přípravky, pokud jsou registrovány, jsou obvykle určeny k léčbě jiných onemocnění, a proto jakékoliv použití v neindikovaných situacích musí být velmi pečlivě zvažováno. I v těchto případech platí, že přínosy léčby by měly převládat nad jejími riziky. Z toho důvodu nelze předpokládat, že by se dané přípravky distribuovaly ihned ve větším množství široké populaci k léčbě nemoci covid-19,“ uvádí SÚKL na webu www.sukl.cz s tím, že obchodní názvy léčivých přípravků záměrně neuvádí a varuje před nákupem neschválených léčiv prostřednictvím internetu.

– V současnosti je více než 500 klinických hodnocení k léčbě covid-19. SÚKL je napojen na pracovní skupiny a výbory Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v rámci nichž se aktuality v oblasti léčby covid-19 pravidelně řeší.

– Jako nejperspektivnější léčivé přípravky se dle SÚKL nyní jeví antimalarika chlorochin a hydroxychlorochin, antivirotika remdesivir, lopinavir/ritonavir, ribavirin, favipiravir (Avigan), umifenovir, atazanavir, darunavir, cobicistat a baloxavir. Testují se také biologické a biotechnologické léčivé přípravky, jako například tocilizumab, který je registrován v EU jako biologická léčba revmatoidní artritidy. Zkouší se například i využití plazmy pacientů, kteří prodělali covid-19 a která obsahuje dostatečné množství protilátek proti SARS-CoV-2.

– Podle SÚKL jsou v současné době v klinickém hodnocení dvě vakcíny (probíhá klinické hodnocení v Číně a v USA) a 48 kandidátských vakcín je v preklinickém testování.

– Tisková agentura Kjódó v úterý oznámila, že Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně ČR lék proti chřipce, který je účinný při léčbě covid-19. Antivirotikum Avigan (favipiravir) prokázalo účinnost v boji s nemocí v Číně. SÚKL už koncem března oznámil, že jedná o dodávce tohoto léku. Část Japonsko daruje, část Česko zaplatí tamní firmě.

– V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. Americká firma Gilead schválila pro jednoho nemocného nasazení remdesiviru. V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin.

-čtk, ede-