INZERCE

Metodickým dnům antimonopolního úřadu je věnována zvláštní internetová stránka na webu ÚOHS, na níž budou zveřejňovány aktuality a změny týkající se těchto školení. Na stránce budou rovněž zveřejněny odpovědi na položené dotazy, takže budou všem dostupné i po konání akce. Foto: compet.cz

Podmínky zakázky ministerstva dopravy na informační systém byly podle šéfa antimonopolního úřadu v pořádku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad softwarové společnosti Vema proti podmínkám zadávacího řízení, v němž ministerstvo dopravy poptávalo personální informační systém. Zadávací podmínky, v nichž ministerstvo požadovalo získání zdrojových kódů a právo zasahovat do softwaru, jsou podle Rafaje v pořádku. Druhostupňové rozhodnutí je pravomocné, Vema s ním nesouhlasí a zvažuje, že se obrátí na soud, oznámil ředitel společnosti Jan Tomíšek.

Díky nastaveným zadávacím podmínkám se zadavatel vyhne podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje takzvanému vendor lock-in efektu, tedy závislosti na prvotním dodavateli i po vypršení smlouvy v případě, že nechce zcela nový program, ale chce provozovat dále ten samý. „Je nezbytné, aby zadavatel disponoval oprávněním k výkonu majetkových práv autorských k předmětnému programu. Přestože takto nastavené podmínky do jisté míry omezují množinu možných dodavatelů, lze takové omezení podle Úřadu akceptovat, neboť zajišťuje zadavateli širší soutěž o navazující zakázky v budoucnu,“ uvedl Rafaj.

Společnost Vema, která je dodavatelem informačních systémů, se zakázky nezúčastnila. Namítala, že získání zdrojových kódů počítačového programu a práva do programu zasahovat ještě neznamená, že jiný dodavatel bude vzhledem ke složitosti technického řešení schopen navazující zakázku splnit. „Přístup ke zdrojovým kódům a právo do softwaru zasahovat je však elementárním předpokladem k tomu, aby úpravu, rozvoj či zásah do počítačového programu bylo vůbec možno s pomocí nově vybraného dodavatele uskutečnit. Výhrada předání zdrojových kódů nepochybně vede k odstranění hlavní a pravidelné příčiny vendor lock-in efektu,“ uvedl Rafaj.

Podle Tomíška je ovšem potřeba rozlišovat, zda veřejná instituce nakupuje software vytvořený na zakázku ve výběrového řízení, kde je požadavek na zdrojové kódy zcela legitimní a správný, a situaci, kdy instituce poptává standardní řešení, které je již dávno hotové a prodává se opakovaně tisícům jiných uživatelů i mimo veřejné instituce. „To je i náš případ, proto jsme námitku podali,“ uvedl Tomíšek a situaci připodobnil k tomu, že by někdo chtěl od Microsoftu zdrojové kódy k programu Word.

Rafaj také uvedl, že Vema se nepřihlásila nikoliv kvůli údajným diskriminačním podmínkám zadavatele, ale kvůli své obchodní strategii neposkytovat zdrojové kódy. „Zadavatelé musí pečovat o zajištění soutěžního prostředí o navazující zakázky v budoucnu. Podnikatelské prostředí se tomu musí přizpůsobit a začít nabízet software za takových podmínek, které efekt vendor lock-in působit nebudou,“ dodal Rafaj.

Tématu vendor lock-in se bude podrobně věnovat konference, kterou pořádá vydavatelství Media Network s.r.o a koná se v Autoklubu České republiky 3. března.

Pozvánka na konferenci Vendor Lock‑in v ICT a jeho praktická řešení v zadavatelské a rozhodovací praxi. Repro: ED

-ede, čtk-