Státní tajemství se má nově rozdělit na utajované dokumenty a utajované informace. Utajovaný dokument bude fyzickým záznamem utajované informace. Utajovaná informace bude moci nově existovat i v ústní podobě.

Vyplývá to z návrhu novely zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, který má Česká justice k dispozici. Zákon byl novelizován naposledy v roce 2006. Současnou potřebu novelizace ukázala podle důvodové zprávy praxe a jednání pracovní skupiny založené ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) v roce 2017.

Státní tajemství může být zvukové, obrazové i ústní

Novela zavádí zcela nově pojatou utajovanou informaci, což podle důvodové zprávy rovněž vyplynulo z každodenní praxe: „Definice utajované informace, která je zakotvena v zákoně, nepokrývá striktně vzato všechny možné podoby utajované informace. Cílem precizované definice je tak zohlednit též ústní, obrazovou nebo zvukovou podobu utajované informace, neboť utajovaná informace může existovat, aniž by byla zachycena na nějakém nosiči.“

„V souvislosti s uvedenou úpravou na teoreticko-právní bázi je cílem nové právní úpravy též explicitně zakotvit, že se utajovaná informace označí stupněm utajení vždy bez ohledu na její podobu. S ohledem na navrženou úpravu definice utajované informace se nově zavádí pojem utajovaného dokumentu, který doposud v zákonné právní úpravě chyběl, kdežto praxe a prováděcí právní předpisy s tímto pojmem pracují každodenně,“ uvádí se doslova v důvodové zprávě.

[mn_protected]

Mohlo by vás zajímat

Nová definice utajované informace má vypadat takto:

  • 1a

Utajovaná informace

1.Utajovanou informací se rozumí informace v jakékoliv podobě, označená stupněm utajení v souladu s tímto zákonem (§ 4), jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky nebo může být pro tento zájem nevýhodné, a která spadá do některé z oblastí uvedených v katalogu oblastí utajovaných informací.

Každá utajovaná informace musí být původcem klasifikována stupněm utajení.

Pokud je utajovaná informace tvořena dílčími utajovanými informacemi různého stupně utajení, klasifikuje se a označí se stupněm utajení podle nejvyššího stupně utajení dílčí utajované informace.

Utajovaný dokument se pak v návrhu novely stane samostatnou kategorií v paragrafu vymezujícím pojmy: „Utajovaným dokumentem se rozumí záznam utajované informace bez ohledu na jeho podobu, na kterém jsou vyznačeny náležitosti v souladu s tímto zákonem (§ 21),“ stojí v návrhu.

Definice státních zájmů se zákonem nemění:  Zájmem České republiky se rozumí zachování její ústavnosti, svrchovanosti a územní celistvosti, zajištění vnitřního pořádku a bezpečnosti, mezinárodních závazků a obrany, ochrana ekonomiky a ochrana života nebo zdraví fyzických osob.

Formální i materiální znaky vždy současně

Potřebu rozdělit státní zajemství do jeho různých podob včetně té ústní dále vysvětluje komentář k jednotlivým paragrafům návrhu: „Stávající definice spojuje utajovanou informaci s jejím zaznamenáním na jakýkoli nosič, přičemž utajovaná informace může existovat sama o sobě i bez takového zaznamenání na nosič (například v ústní podobě). S ohledem na novou definici, která již nepracuje bez dalšího se záznamem utajované informace na nosič, je nezbytné definovat utajovaný dokument, který je zaznamenanou utajovanou informací. Předpokládá se tedy jeho fyzická podoba ať už elektronická, listinná či jiná hmotná, na které se vyznačí zákonem požadované náležitosti (zejména stupeň utajení).“

Utajovaná informace bude muset splňovat kritéria: „Stejně jako doposud je utajovaná informace založena na kombinaci materiálního a formálního znaku. Materiálním kritériem utajované informace je skutečnost, že její vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky nebo může být pro tento zájem nevýhodné, a formálním kritériem utajované informace je to, že spadá do některé z oblastí uvedených v katalogu oblastí utajovaných informací,“ uvádí se ve zprávě.

„Utajovaná informace pak musí současně naplňovat materiální a formální znak,“ upřesňuje důvodová zpráva.

Jak se osoba dozví, že je ústní informace tajná?

Nové okolnosti vedou k nové otázce, totiž, jak se nositel tajné informace, která byla podána ústně, dozví, že jde o státní tajemství? Jak se dozví, že informace je klasifikována? Odpověď je jednoduchá: Také ústně. „V případě, kdy je umožněn přístup k utajované informaci prostřednictvím ústního podání, není tedy bez dalšího zřejmé, že se jedná o utajovanou informaci nebo není zřejmé, jakého stupně utajení utajovaná informace je, označí se ústním prohlášením, které musí být jasné a srozumitelné, aby osoby, které mají k utajované informaci oprávněný přístup, věděly, že se jedná o utajovanou informaci daného stupně utajení a podle toho s ní nadále nakládaly podle zákona,“ stojí doslova v důvodové zprávě, která popisuje i metodu klasifikace informace.

„Klasifikací se pak rozumí prvotní „myšlenkový pochod“ původce, kdy posoudí možné dopady v případě vyzrazení nebo zneužití utajované informace a v souladu s tímto postupem pak přiřadí konkrétní stupeň utajení,“ stojí v důvodové zprávě.

Zcela nový  § 4 novely zákona má vypadat takto:
§ 4

Stupně utajení

(1) Utajovanou informaci klasifikuje a označí původce stupněm utajení

a) Přísně tajné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit mimořádně vážnou újmu zájmům České republiky,

b) Tajné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit vážnou újmu zájmům České republiky,

c) Důvěrné, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může způsobit prostou újmu zájmům České republiky,

d) Vyhrazené, jestliže její vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může být nevýhodné pro zájmy České republiky.

(2) Utajovaná informace se označí stupněm utajení v souladu s klasifikací podle odstavce 1 bez ohledu na její podobu.

(3) Utajovaná informace se při ústním, obrazovém nebo zvukovém zpřístupnění označí ústním prohlášením, kterým se jasně a srozumitelně sdělí, že jde o utajovanou informaci příslušného stupně utajení.

(4) Utajovaná informace v  listinné nebo jiné hmotné podobě se označí tak, že se na její podobě vyznačí stupeň utajení.

(5) Utajovaná informace v digitální podobě se označí tak, že se na jejím znázornění vyznačí stupeň utajení; není-li to možné, označí se podle odstavce 3.

[/mn_protected]

Irena Válová