INZERCE

Soudce Ivan Elischer přichází na jednání se svojí obhájkyní Lucií Kýčkovou (na snímku v roce 2019). Foto: Petr Dimun

Soud poslal Ivana Elischera opět do vazby, měl ovlivňovat svědkyni

Státní zástupce Vladimír Pazourek dnes navrhl vazbu pro soudce Vrchního soudu Ivana Elischera. Senát Městského soudu v Praze v čele s Veronikou Cukerovou návrhu vyhověl. Při hlavním líčení vyplynulo, že Elischer měl kontaktovat advokátku jedné ze svědkyň vietnamské národnosti ve svém případu. Její advokátka Michaela Pretschová to u soudu potvrdila s tím, že ji to samotnou překvapilo. Elischer ovlivňování odmítl. „Toto opatření považuji za pomstu soudu,“ uvedl soudce.

Jednání soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera bylo  dle soudu vedeno ve snaze ovlivnit trestní řízení, soud má pochybnosti, že by dále neovlivňoval nevyslechnuté svědky a znalce. „Soud rozhodl velmi restriktivně, ale s ohledem na okolnosti, které zde zazněly,“ uvedla předsedkyně senátu Veronika Cukerová.

Pretschová žádala soud o výslech svědkyně v anonymním režimu z důvodu jejích obav z některých obžalovaných. Soudce Elischer uvedl, že podle jeho názoru jsou svědci soudem špatně poučování, proto chtěl advokátku upozornit, že dotyčná může odepřít výpověď. Zároveň přiznal, že s advokátkou se pracovně znají z jeho působení na Vrchním soudě v Praze. Elischer už dříve strávil ve vazbě několik týdnů, propuštěn byl v březnu loňského roku. Mluvčí tehdy uvedla, že nehrozí, aby ovlivňoval svědky či pokračoval v tretsné činnosti. Propuštění spoluobžalovaného Vietnamce Hunga Quoc Nguyena soud opakovaně odmítl.

Elischer uvedl, že se mu soud mstí za to, že upozornil na to, že špatně poučuje obžalované i svědky a že jeden z přísedících při jednání pospával. U soudu dnes vypovídala i Elischerova manželka Areta, která má rakovinu plic a momentálně podstupuje chemoterapii. „Uvědomte si, že ji zabíjíte,“ řekl k rozhodnutí o vzetí do vazby.

Obsáhlá obžaloba tvrdí, že Elischer od roku 2013 dlouhodobě vycházel vstříc požadavkům svého přítele Nguyen Quoc Hunga, pro kterého v neveřejných rejstřících lustroval pachatele z řad Vietnamců. V několika případech pak stíhaným Vietnamcům údajně zmírnil za úplatek trest a v jedné kauze údajně naopak tresty zvýšil ze msty, protože obžalovaní nepřistoupili na nabídku jeho „služeb“.

Za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a za nadržování hrozí Elischerovi až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku. Do pravomocného skončení stíhání nesmí soudit a pobírá polovinu svého platu.

Eva Paseková, Petr Dimun

Text je převzat z portálu Česká justice, jež je součástí vydavatelství Media Network vydávajícího i Ekonomický deník.