INZERCE

Browns Mill. Na jihozápadě Atlanty se budou pěstovat plodiny pro zvýšení potravinové bezpečnosti hlavního města státu Georgia.

Potravinová soběstačnost ve městě: Atlanta pořídila potravinový les

Tříhektarový pozemek bude hlavní město státu Georgia zásobovat čerstvým ovocem, zeleninou, bylinkami, ořechy a prý také zlepší potravinovou bezpečnost místních komunit.

Obyvatelé Atlanty, kteří chtějí jíst potraviny, jež pocházejí z co nejbližšího okolí, mají štěstí. Atlantská radnice totiž schválila záměr koupit zhruba tříhektarový pozemek v jihovýchodní části města, kde se dají pěstovat mnohé zemědělské plodiny. Podle očekávání by mělo jít o největší „komunitní“ pole v celé Georgii.

Takzvaný potravinový les (food forest) je určitá verze komunitní zahrady, která je osázená různými druhy plodin, včetně stromů, a je samozřejmě větší. „Potravinové lesy stavějí dosavadní model zemědělství na hlavu,“ uvedl pro portál CityLab.com Mike McCord z neziskové organizace Trees Atlanta, který dotčený kus úrodné půdy spravuje posledních pět let. „Na rozdíl od komerčního zemědělství zde pěstujeme plodiny v několika vrstvách. Lesní část tvoří vysoké stromy, nízké stromy, a keře. Pod nimi pak jsou rostliny, které vyplní zbytek prostoru,“ dodal.

Do půl míle

Keisha Lanceová Bottomsová, starostka Atlanty se tímto krokem snaží posílit potravinovou bezpečnost města. Chce zvýšit dostupnost čerstvých potravin a podporovat rozvoj více udržitelných způsobů, jak potraviny získávat. Zmíněný potravinový les podle jejího přesvědčení pomůže dosáhnout cíle, kterým je, aby se 85 procent potravinové spotřeby města dováželo maximálně z okruhu půl míle. A to do roku 2021.

Atlantská zastupitelka Carla Smithová věří, že potravinový les místní obyvatele stmelí. „Kromě toho, že půda bude dávat městu čerstvé potraviny, jde také o místo, kde se budou střetávat lidé a možná se z nich postupně stanou přátelé,“ řekla portálu CityLab.com. Podle ní také jídlo chutná lépe, když je z místních zdrojů.

Město les získalo od Konzervačního fondu, národní neziskové organizace pečující o životní prostředí, která les spravovala od roku 2016. Ještě před dvaceti lety zde existovala rodinná farma, provozovaná manžely Rubym a Willie Morganovými. Ti na farmě chovali koně, slepice a perličky, pěstovali několik druhů rostlin včetně ořešáků.

V roce 2006 však Morganovi farmu prodali developerům, kteří zde plánovali vybudovat luxusní rezidenční objekty. Jenže na konci první dekády tohoto století přišla hypoteční krize, která veškeré developerské plány zhatila. A nikdy už na ně nedošlo a pozemek začal zarůstat nejrůznějšími rostlinami.

Výukový les

Později se místa ujal právě zmíněný Konzervační fond, který tříhektarový kus půdy koupil. Dnes na něm pracují lidé z nejrůznějších komunit, včetně například studentů nebo dobrovolníků. „Naše práce spočívá v obnovení lesa a zvýšení biodiverzity,“ uvedl McCord. „Mnoho invazivních druhů rostlin jsme odstranili a znovu zde vysadili druhy původní. Včetně bylin, které lze využívat i k lékařským účelům,“ dodal.

Zdejší potravinový les ale není první svého druhu ve Spojených státech. Po celé zemi jsou jich rozesety tucty. Jeden z nich se nachází také v Seattlu nebo v Bloomingtonu ve státě Indiana. Nicméně potravinový les v Atlantě je unikátní tím, že vznikl obnovou původního zemědělského pozemku, a může tak ukázat cestu dalším městům, která by chtěla do budoucna zajistit svou potravinovou soběstačnost a nebýt závislá na dovozu potravin z velkých vzdáleností nebo dokonce ze zahraničí.

Ošetřovatelé potravinového lesa ale plní ještě další nezanedbatelný úkol. Nabízejí veřejnosti možnost učit se pěstování potravin a starání se o zemědělskou půdu. Zájemci se zde mohou dozvědět něco o různých technikách farmaření a pěstování stromů, což pak mohou využít ve svých domovských městech.

-zm-