Za vnesení pyrotechniky na stadion při sportovním utkání a za její požití po cestě na zápas nebo cestou domů mají být přísné tresty. Kdo se házení petard a vytváření explozí dopustí opakovaně, kromě zákazu vstupu a zápisu do evidence přestupků zaplatí až 100 000 korun. Postižen má být každý, kdo se o popsané jednání pokusí a chyceni mají být i ti, kdo se policii vyhýbají, vyplývá z návrhu novely zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.
Úplný zákaz pyrotechniky vyžaduje český stát spolu s mezinárodními fotbalovými organizacemi FIFA a UEFA: „Používání pyrotechniky během sportovních zápasů patří k jednomu z nejrizikovějších (a zároveň častých) projevů sportovního fandění, a proto je ze strany státu i mezinárodních a národních sportovních organizací (FIFA, UEFA) požadováno takové jednání sankcionovat,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu novely zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.
O návrhu novely Česká justice již informovala. Používání pyrotechniky na stadionu nebo po cestě na zápas a ze zápasu je nově zařazenou skutkovou podstatou v novele.
Zákon o nakládání s pyrotechnikou nelze v průvodu dodržet
Úplný zákaz výbuchů pyrotechniky v souvislosti se sportem ministerstvo vnitra podrobně zdůvodňuje: „Síla exploze, hlasitost výbuchu, teplota hoření až 2 000°C, možnost zahoření vybavení stadionu, popáleniny, trvalá ztráta sluchu, zraku či končetin, kouřové efekty a s tím spojené chronické zdravotní obtíže a v neposlední řadě panika – to vše jsou rizika, které pyrotechnické výrobky představují,“ uvádí se dále v důvodové zprávě.
Podle ministerstva vnitra je zhola nemožné dodržet zákon o nakládání s pyrotechnikou v prostorách stadionů a v průvodech diváků, proto je nutno ji zakázat: „Pravidla, která stanoví způsoby bezpečného použití pyrotechnických výrobků (minimální bezpečná vzdálenost, zákaz použití v krytých či špatně odvětrávaných prostorech, v prostorech s rizikem požáru) fakticky jakékoliv bezpečné použití ze strany fanoušků vylučují, a to jak v místech sportovní akce, tak při přesunech fanoušků, které mají většinou podobu hromadných společných pochodů. Nově navrhovaná skutková podstata zohledňuje současnou nejednotnou praxi a explicitně ,zakazuje´ použití pyrotechnických výrobků jak v rámci sportovní akce, tak právě při cestě na sportovní akci či při návratech z ní,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Mohlo by vás zajímat
Nová skutková podstata se stane přestupkem proti veřejnému pořádku
Nově bude ustanovení vypadat takto:
[mn_protected]
Přestupky proti veřejnému pořádku
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
- a) neuposlechne výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci,
- b) zneváží postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci,
- c) maří vykázání ze společného obydlí provedené podle zákona o Policii České republiky
nebo rozhodnutí soudu o předběžném opatření ve věci ochrany proti domácímu násilí podle
zákona o zvláštních řízeních soudních,
- d) poruší noční klid,
- e) vzbudí veřejné pohoršení,
- f) znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení
anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství,
- g) poškodí nebo neoprávněně zabere veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo
veřejně prospěšné zařízení, jde-li o případy, které nelze postihnout podle jiných zákonů,
- h) úmyslně zničí, poškodí, znečistí nebo neoprávněně odstraní, zamění, pozmění, zakryje
nebo přemístí turistickou značku nebo jiné orientační označení,
- i) poruší podmínky uložené na ochranu veřejného pořádku při konání sportovních, kulturních,
pietních a jiných společenských akcí anebo v místech určených k rekreaci, turistice nebo
pohřbívání, nebo
- j) cestou na organizované sportovní utkání, v místě takového utkání nebo cestou zpět z
takového utkání má obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím její
identifikaci., nebo
- k) vnese na organizované sportovní utkání pyrotechnický výrobek nebo v místě
takového utkání, cestou na takové utkání anebo cestou zpět z takového utkání
pyrotechnický výrobek použije.
Policie bude postihovat jednotlivce, skupiny i davy
Postihovány mají být skupiny fanoušků i jednotlivci, kteří se podle důvodové zprávy záměrně hromadným přesunům vyhýbají a před policií se schovávají: „V praxi bude prokazování tohoto přestupku obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na samotné místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce (viz například dikce § 76 trestního zákoníku u trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce). Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že fanoušek se chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen. Postih by měl směřovat i na jedince nebo menší skupiny, které se cíleně vyhýbají hromadným přesunům (z důvodu zvýšeného monitoringu policie) a volí jiné způsoby přesunu, při kterých se uvedeného jednání mohou dopouštět také, byť nelze samozřejmě vyloučit, že použití pyrotechniky bude hromadné,“ uvádí se ve zprávě.
V seznamu sankcí je pak nově pokuta od deseti do padesáti tisíc korun při prvním porušení zákona, při opakovaném spáchání nového přestupku má být pokuta až sto tisíc korun.
Navíc je toto jednání kvůli použití pyrotechniky trestné už ve stádiu pokusu, uvádí důvodová zpráva: „S ohledem na rizika spojená s použitím pyrotechnických výrobků je stanoveno, že protiprávní jednání je trestné již ve stadiu pokusu (k tomu srov. § 6 zákona č. 250/2016 Sb.). Vzhledem k závažnosti daného přestupku a jeho možným následkům na zdraví nebo majetku se navrhuje výše pokuty od 10 000 Kč do 50 000 Kč a při opakovaném spáchání od 10 000 Kč do 100 000 Kč. Za uvedený přestupek bude moci být vzhledem k jeho povaze uloženo omezující opatření spočívající v zákazu vstupu na sportovní stadion a na základě § 12 zákona č. 251/2016 Sb. bude tento nový přestupek proti veřejnému pořádku zapisován do evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů, což správním orgánům umožní sledovat jeho páchání a v případě, že bude spáchán opakovaně, za něj uložit přísnější pokutu (do 100 000 Kč)“
[/mn_protected]
Irena Válová