Pokročilé datové připojení LTE ruší příjem terestrického televizního signálu, konstatuje zpráva Českého telekomunikačního úřadu.
O tom, že rozšiřování sítí LTE s sebou kromě rychlého mobilního internetu může přinést i problémy v podobě rušení terestrického televizního signálu DVB-T, se dlouho mluvilo jen mezi odborníky. S rostoucím tempem pokrývání území České republiky rychlým internetem se zvyšuje počet stížností diváků na rušení TV signálu nebo nemožnost sledování televize vůbec.
Červnové údaje Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) potvrzují rostoucí trend rušení a lidé se stále častěji obracejí na ČTÚ s oprávněnými stížnostmi. Počet 417 podaných stížností na špatný televizní signál v Česku byl zaznamenán jenom v průběhu června 2015. Šetření ČTÚ vyhodnotilo 105 stížností (tj. 25 %) jako oprávněných, kdy byl prokázán jako zdroj rušení právě provoz základnových stanic LTE v pásmu 800 MHz.
Nejmasivnější vlna stížností na úplnou ztrátu signálu nastala v prvních červencových dnech v Karlových Varech, kdy během jednoho dne obdrželo dohledové centrum Českých Radiokomunikací desítky stížností. Na přelomu června a července bylo spuštěno na poměrně malém území Karlových Varů a okolí více jak 10 základnových stanic LTE. Z důvodu významného omezení TV příjmu ve velké části Karlových Varů provedl ČTÚ šetření, které odhalilo, že rušení TV signálu bylo opravdu způsobeno následkem spuštění většího počtu mobilních základnových stanic LTE stanic v pásmu 800 MHz v Karlových Varech, které měly posílit signál zejména v rámci filmového festivalu.
„V dané oblasti bylo bezprostředně po spuštění LTE stanic evidováno téměř cca sto stížností během dvou dnů na nemožnost příjmu televizního vysílání. Zde je nutné ocenit především proaktivní přístup a velmi rychlou reakci ze strany ČTÚ, který provedl opatření pro eliminaci rušení televizního příjmu v Karlových Varech,“ upřesňuje ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka. „K rušení dochází zejména u vyšších kanálových pozic, které bezprostředně sousedí s frekvenčními pásmy používanými mobilními operátory pro šíření LTE. Nejvíce ohroženy jsou právě oblasti, kde je televizní signál šířen na 60. kanálu, což je případ Karlových Varů, ale také části východních Čech pokrývaných vysílačem Černá hora, a na 59. kanálu v oblastech Praha a Brno a okolí,“ dodává Marcel Procházka.
K 30. červnu 2015 bylo českými mobilními operátory do trvalého nebo zkušebního provozu uvedeno již více než 5 200 základnových stanic (BTS) LTE. To však kromě pokrytí rychlým internetem přináší i problémy s televizním signálem, který LTE sítě pracující v původním televizním pásmu 800 MHz mohou rušit. Mobilní operátoři totiž využívají pro provoz rychlých mobilních sítí část frekvencí, které do roku 2012 sloužily pro televizní vysílání a dnes sousedí s frekvencemi pro stávající digitální pozemní televizi. Rušení se projevuje zamrznutím obrazu, jeho rozpadem na kostičky nebo úplným zmizením obrazu či zvuku.
Český telekomunikační úřad vyžaduje, aby každá nově zaváděná základnová stanice LTE prošla testováním ve zkušebním dvouměsíčním provozu. ČTÚ také informuje starosty dotčených obcí o zahájení zkušebního provozu, proškolil servisní firmy, které mají odstraňovat vzniklá rušení, a na webu je k dispozici návod pro diváky, jak v případě rušení postupovat. Správným postupem je kontaktovat místně příslušné oblastní pracoviště ČTÚ, které rozhodne o tom, zda je stížnost oprávněná a zda souvisí se spuštěním základnových stanic LTE. Pokud tomu tak je, mají diváci nárok na bezplatnou opravu.
-of-