Novým předsedou představenstva provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS je Martin Durčák (52). Do funkce ho na mimořádném zasedání zvolilo představenstvo firmy, sdělila ČTK mluvčí ČEPS Hana Klímová. Durčák od roku 2006 do roku 2016 pracoval jako manažer v petrochemickém holdingu Unipetrol. Členem představenstva ČEPS je od začátku loňského listopadu, dozorčí rada firmy ho do něj zvolila v polovině října 2018. Bývalého předsedu představenstva Jana Kalinu odvolala rada v polovině října.
Novým předsedou představenstva provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS se stal bývalý vysoce postavený manažer Unipetrolu Martin Durčák, který byl do představenstva zvolen loni na podzim. Tedy již za ministrování současné ministryně Marty Novákové (za ANO) a premiérování Andreje Babiše (ANO). Právě vzhledem ke svému předchozímu angažmá se dá předpokládat, že nový šéf státního ČEPSu má k premiérovi velice blízko.
V Unipetrolu byl Durčák členem představenstva holdingu a několik let také šéfem sítě čerpacích stanic Benzina. Svoji profesní kariéru začínal v oblasti controllingu a projektového řízení ve společnosti Aral Austria, Aral AG, Aral Polsko a Aral ČR, odkud již z pozice člena představenstva a generálního ředitele po prodeji společnosti Aral ČR zamířil do holdingu Unipetrol. Pod jeho vedením prošly rebrandingem stanice Benzina v České republice. Později pak byl jako člen představenstva mateřské společnosti holdingu UNIPETROL zodpovědný za oblast rozvoje a energetiky, investiční projekty, HSSE a řízení i rafinerní produkce. Zároveň byl i členem představenstva HC VERVA Litvínov či jednatelem společnosti UNIPETROL RPA zodpovědným za energetiku a vývoj.
ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Firmu vlastní stát přes ministerstvo průmyslu a obchodu. Agentura Moody’s na konci loňského roku potvrdila ČEPS ratingové hodnocení A1 s pozitivním výhledem.
Firmě stoupl za devět měsíců loňského roku meziročně zisk před zdaněním o 28,9 procenta na 2,73 miliardy korun. Celkové výnosy proti stejnému období roku 2017 vzrostly o 17,8 procenta na 16,15 miliardy korun. Mírný nárůst zaznamenal i objem přenesené energie.
Tento čtvrtek zvolila dozorčí rada ČEPS do představenstva firmy Radka Hartmana. Ten v minulosti mimo jiné pracoval pro společnost U & SLUNO, která podle Sbírky listin patří ministryni průmyslu Martě Novákové (za ANO). Podrobně jsme rozebírali ve včerejším textu Fraška v ČEPS: místo silného generálního ředitele zvolen jen člen představenstva blízký ministryni průmyslu. Již loni jsme upozornili na to, že firma v rozmezí let 2002 a 2003 provedla operaci s akciemi v hodnotě přesahující 30 miliónů korun s neznámou britskou společností. Za tu vystupovala osoba, figurující v celosvětově známé aféře s přeléváním peněz do daňových rájů, známé pod názvem Panama Papers.
Lidové noviny upozornily, že Hartman zanechal stopu také v holdingu Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). „Mezi lety 2000 a 2001 byl několik týdnů členem dozorčí rady společnosti Lovochemie, na začátku milénia působil čtvrt roku v představenstvu firmy Deza – obě patří Agrofertu,“ dodal list.
Mluvčí ministerstva Milan Řepka ve čtvrtek uvedl, že dozorčí rada ČEPS rozhodla o ukončení výběrového řízení na obsazení člena představenstva společnosti s tím, že nebyl vybrán žádný kandidát. „Dozorčí rada následně, zcela v souladu se stanovami společnosti, jmenovala členem představenstva pana Radka Hartmana,“ dodal Řepka.
-red-, -čtk-