Deutsche Telekom skrze svou dceřinou společnost T-Mobile Poland spustil ve Varšavě první 5G síť pro komerční využití. Navázal tak na testovací provoz 5G sítě v Gliwicích operátora Orange. V obou se angažuje Huawei.
Výkonný ředitel polského T-Mobilu Andreas Maierhofer spolu s polským ministrem pro digitalizaci Markem Zagorskim v doprovodu šéfa Deutsche Telekom Tima Hottgese před několika dny slavnostně spustili první komerční provoz sítě páté generace na území Polska. Prozatím se novince může těšit sice jen Varšava, ale další města budou zřejmě v dohledné době následovat.
Podle portálu Telecompaper.com je celý projekt postavený na čtyřech základních vysílacích stanicích. První z nich pokrývá centrum Varšavy a další tři postupně vyrostou v dalších městech. Záležet prý bude na tom, jak rychle polský regulátor (UKE – Urząd Komunikacji Elektronizcznej) zajistí potřebné frekvence a udělí licence k provozu.
Zrychlená Varšava
T-Mobile Poland už také distribuoval první zařízení, pomocí nichž se lze k síti páté generace připojit, a to konkrétním korporátním zákazníkům a partnerům. Právě partneři budou moci jako první sítě otestovat a nabízet své služby koncovým zákazníkům, což je první krok k tomu, aby se nový druh připojení mohl masově rozšířit po celém trhu.
Zároveň se zprovozněním 5G sítě T-Mobile ve Varšavě otevřel také svou 5G laboratoř – #5G_Lab, kde operátor ukazuje, kam se budou telekomunikační sítě vyvíjet v budoucnosti. Návštěvníci si zde mohou na vlastní kůži vyzkoušet práci s aplikacemi, které se v rámci 5G sítí budou využívat v průmyslu nebo v projektech typu smart city, ale i v průmyslu zábavním.
Varšavská 5G síť využívá technologii od čínské společnosti Huawei, která bude integrována do celé síťové infrastruktury. To znamená, že bude komunikovat s již existující sítí postavené na LTE technologii. To podle portálu Telecompaper.com umožní zprostředkované otestování 5G v reálném provozu. Technologie použitá ve Varšavě je podobná té, kterou Deutsche Telekom využil také v Berlíně. Tam byla 5G síť zprovozněna už letos v květnu.
Gliwice i Moskva
Přitom první testovací 5G síť byla v Polsku spuštěna letos v září, a to v Gliwicích. Městě, které leží slabou hodinu jízdy automobilem od Ostravy. Poslední fáze zprovoznění byla dokončena 6. prosince. Na rozdíl od projektu ve Varšavě za 5G sítí v Gliwicích stojí operátor Orange Poland. Pro její provoz získal od UKE frekvenci v rozpětí 3,4 až 3,6 GHz. Také zde je využita technologie společnosti Huawei.
Podle portálu Telecompaper.com byla v městských podmínkách dosažena rychlost přenosu dat v objemu 1,5 gigabit za sekundu. To je přibližně dvakrát rychlejší tok, než jaký je dosud dostupný v síti Orange využívající technologii LTE. Orange Poland má v plánu první 5G síť pro komerční využití uvést do provozu nejpozději v roce 2020.
Pozadu ale nezůstávají i další města bývalého východního bloku. Na přelomu srpna a září oznámili ruští mobilní operátoři, že hodlají využít své rozsáhlé investice do síťové infrastruktury u příležitosti mistrovství světa ve fotbale, které na několika ruských stadionech proběhlo letos od června do července. Podle portálu Smartcitiesworld.net je to vyšlo na dvacet milionů dolarů (tedy bezmála půl miliardy korun).
V Moskvě se tak z kraje příštího roku mohou těšit na zahájení testovacího provozu sítí 5G. Bude se tak dít pod záštitou moskevské radnice ve spolupráci s ruským mobilním operátorem Megafon. Do komerčního provozu by měla síť přejít do roku 2022. Testování proběhne ve čtyřech klíčových odvětvích: zdravotnictví, doprava, stavebnictví, inženýrské sítě. Zřejmě i zde dojde ke spolupráci s čínsku společností Huawei, neboť ta spolu s Megafonem představila svůj koncept 5G sítí už na loňském ročníku Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě.
5G v Česku: kdy, a budou bezpečné?
O výstavbě sítí páté generace se už několik let hovoří také v České republice. Jejímu rozvoji zatím brání nedostatečná infrastruktura, ovšem i to se možná v dohledné době změní. Zájem o její vybudování však i v Česku projevila společnost Huawei. Zda se k tomu nakonec dostane, je ale ve hvězdách.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) totiž v pondělí vydal varování, že Huawei (a také ZTE) představuje pro Českou republiku bezpečností hrozbu. „Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ uvedl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.
Podle Úřadu Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017. „Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření,“ dodal Navrátil.
-zm-