Česká republika musí podle požadavku EU rozšířit katalog práv kriminální mládeže a mládeže ve vazbě. Mladistvým bude například poskytnuta státem nutná obhajoba až do jejich 21 let věku, pokud trestní řízení začalo před osmnáctinami mladistvého a pokud je dotyčný „zranitelný“. Pokud dosáhne mladistvý plnoletosti ve vazbě, nebude převeden na celu mezi dospělé. Implementace směrnice musí být provedena do června 2019.

Směrnice se týká i dětí zatčených na základě evropského zatýkacího rozkazu. Legislativní opatření se dotkne zejména zákona 218/2003 o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů. V menší míře pak zákona č. 293/1993 Sb. o výkonu vazby.

Jak vyplývá z návrhu, zcela přepsáno a rozšířeno bude ustanovení § 42 předmětného zákona. Podle návrhu bude nově nutné mladistvého poučit o:  a) etapách trestního řízení a úloze orgánů činných podle tohoto zákona během těchto etap, b) právu zákonného zástupce nebo opatrovníka mladistvého být poučen o právech, která mladistvému náleží, c) právu zákonného zástupce nebo opatrovníka mladistvého zúčastnit se těch úkonů, kterých se může podle zákona zúčastnit mladistvý, d) ochraně jeho soukromí v trestním řízení a e) nutnosti konat hlavní líčení a veřejné zasedání v jeho přítomnosti, nejde-li o řízení proti uprchlému.

Rovněž bude muset být mladistvý poučen o tom, že vzetí do vazby přichází na řadu až ve chvíli, kdy není možno účelu dosáhnout jinak a o podmínkách odklonů v trestním řízení.

[mn_protected]

Mohlo by vás zajímat

Obhájce podle rozumu a mravů dotyčného

Zcela nový pohled na mladistvého pak nabídne nově koncipovaný § 42a o nutné obhajobě. Nově bude muset mít mladistvý obhájce až do věku 21 let podle své vyspělosti a podle okolností. Nutná obhajoba mladistvého bude vypadat takto:

(1) Mladistvý musí mít obhájce

  1. a) od okamžiku, kdy jsou proti němu použita opatření podle tohoto zákona nebo provedeny úkony podle trestního řádu, včetně úkonů neodkladných a neopakovatelných, ledaže nelze provedení úkonu odložit a vyrozumění obhájce o něm zajistit,
  2. b) ve vykonávacím řízení, rozhoduje-li soud pro mládež ve veřejném zasedání,
  3. c) v řízení o stížnosti pro porušení zákona, v řízení o dovolání a v řízení o návrhu na povolení obnovy řízení, rozhoduje-li soud pro mládež ve veřejném zasedání,

a to do dovršení osmnácti let věku.

(2) V případě podle odstavce 1 písm. a) musí mít mladistvý obhájce až do dovršení jednadvaceti let věku, považuje-li to soud a v přípravném řízení státní zástupce za vhodné s přihlédnutím k rozumové a mravní vyspělosti mladistvého a okolnostem případu.

Obhájce mladistvému zajistí stát

A kdo obhájce zajistí? „Přítomnost obhájce má posílit procesní postavení mladistvého, neboť se předpokládá, že mladistvý vzhledem ke svému věku zpravidla dostatečně nezná svá práva a neumí je využít. Pokud si nezajistí přítomnost advokáta dotčený mladistvý nebo osoba vykonávající rodičovskou odpovědnost, pak by tak měly podle bodu odůvodnění 25 směrnice učinit členské státy,“ uvádí se doslova

Poskytnutí nutné obhajoby upravuje také § 36 trestního řádu, který se použije jako podpůrný právní předpis. Zde však není poskytnutí nutné obhajoby vázáno na věk, resp. rozumovou a mravní vyspělost obviněného, nýbrž na jeho tělesné či duševní vady, které by mohly mít za následek neschopnost se náležitě hájit, vysvětluje dále v důvodové zprávě, proč se současná úprava „nejeví jako dostatečná“.

Ve vazbě je minimum mladistvých

Úlevy se dostane ve vazbě těm mladistvým, kteří ve vězení dosáhnou plnoletosti. Nově se jako čerství dospělí nebudou muset stěhovat mezi slovy Vězeňské správy „vhodné dospělé“, ale zůstanou na oddělené cele pro mladistvé. Nový §26 zákona o výkonu vazby bude vypadat takto:

(1) Mladiství se umísťují do cel odděleně od ostatních obviněných. To platí i tehdy, dovrší-li mladistvý ve výkonu vazby osmnáctý rok svého věku, odůvodňují-li to jeho osobní poměry a není-li to v rozporu s nejlepšími zájmy ostatních společně umístěných mladistvých. Umístit mladistvého do cely společně s dospělými obviněnými je možné pouze ve výjimečných případech, lze-li mít důvodně za to, že takový postup je z hledisek uvedených v § 6 odst. 1 pro mladistvého vhodnější.

Podle důvodové zprávy takový přístup vyžaduje předmětná evropská směrnice: „Článek 12 odst. 3 směrnice dále požaduje, aby oddělení mladistvého od dospělých pokračovalo i poté, co dosáhne 18 let, odůvodňuje-li to osobní situace dotčené osoby a je-li to slučitelné se zájmy mladistvých, kteří jsou s ním zadržováni,“ uvádí důvodová zpráva.

Dle vyjádření Generálního ředitelství Vězeňské služby je počet mladistvých ve vazbě velmi nízký, v případě, kdy se ve vazební věznici nachází pouze jediný mladistvý obviněný, je umístěn na celách společně s vhodnými dospělými již před dovršením 18 let. Pokud je ve vazební věznici více mladistvých, jejich umístění ovlivňují kromě § 26 též ustanovení § 7 a § 8 zákona o výkonu vazby. Popsaná praxe tak v zásadě odpovídá požadavkům směrnice, nicméně výslovná úprava chybí. Proto je potřeba doplnit § 26 zákona o výkonu vazby tak, aby za určitých podmínek umožňoval oddělené umístění mladistvých i po tom, co dovrší 18 let, stojí  k tomu doslova v důvodové zprávě.

Návrh zákona najdete zde.

[/mn_protected]

(ire)