Lokální autority hrají v sociální inkluzi a opatřeních pro zvyšování blahobytu plynoucího z veřejných služeb klíčovou roli. Patří sem i podpora dostupného bydlení.

Jestli před časem proběhlá finanční krize odhalila nějaké problémy na trzích s bydlením, pak se týkaly především nedostatečné nabídky dostupného bydlení po celé Evropské unii. Přitom jde o jednu z důležitých oblastí, kterou má za cíl zajišťovat Evropský pilíř sociálních práv. „Nedostatek dostupného bydlení je vážným problémem velkých evropských měst,“ říkají Peter Florianschütz a Tanja Wehselyová, členové vídeňské městské rady.

Portál Euobserver.com rovněž upozorňuje na rostoucí náklady na výstavbu nového bydlení, které se mezi lety 2005 a 2016 zvýšily o čtvrtinu. Tedy v době, kdy se městské rozpočty potýkaly víceméně s propadem příjmů. Reakce vlád na vzniklé rozpočtové deficity navíc přispěly k tomu, že už tak nízké veřejné výdaje na bydlení se ještě více propadly. Zatímco v roce 2009 dosahovaly v rámci EU průměrně jednoho procenta HDP členských zemí, o šest let později tento podíl klesl na 0,6 procenta.

Podporou bydlení proti chudobě

„Evropa čelí krizi bydlení,“ tvrdí vídeňští radní. To s sebou nese další nepřímé náklady. Podle loňského výzkumu agentury Eurofound se odhadují na necelých 200 miliard eur ročně (5,2 bilionu korun, tedy téměř jeden roční HDP České republiky). Jde o náklady spojené například se ztrátou produktivity nebo vyššími výdaji na zdravotní péči, které s nedostatečnou nabídkou dostupného bydlení souvisejí.

„A proto doufáme, že právo na bydlení, které bylo v rámci Evropského pilíře sociálních práv představeno, pomůže k posílení investic do dostupného bydlení napříč celou Evropskou unií,“ jsou přesvědčeni Florianschütz a Wehselyová.

Základní premisa Evropského pilíře sociálních práv říká, že by členské státy EU měly investovat větší objem prostředků do sociální politiky a zlepšit tak kvalitu života všech lidí. Jeden z bodů Pilíře dokonce členské státy vyzývá, aby sociálně zranitelné obyvatele v přístupu k bydlení podporovaly.

Podle Evropské komise dvě ze tří evropských měst v roce 2015 charakterizovala obtížnost získání „dobrého bydlení za rozumnou cenu“. „Veřejně podporované bydlení je důležitým článkem v boji proti chudobě v bydlení a sociálnímu vyloučení v evropských městech,“ tvrdí výše uvedení členové rady města Vídně.

Nicméně zaměření pouze na zajištění bydlení těm nejvíce sociálně zranitelným lidem jako například obyvatelům s nejnižšími příjmy, rodiče samoživitele, mladé nebo seniory může vést k marginalizaci středně příjmových vrstev. „Ve Vídni proto podporujeme princip dostupného bydlení pro všechny. To zahrnuje jak středně příjmové, tak nízkopříjmové občany, kteří přispívají k tvorbě HDP, ale nejsou schopni nalézt adekvátní bydlení na běžném trhu,“ vysvětlují radní.

Vídeň chce právo na bydlení posílit

Kolem 60 procent všech vídeňských domácností žije v bytech, které jsou nějakým způsobem podpořeny z veřejných zdrojů. Toto číslo zahrnuje i 220 tisíc městských bytů. „Naše projekty zaměřené na bydlení se většinou týkají nájemního bydlení, jen menší část pak bydlení vlastnického,“ říkají Florianschütz a Wehselyová s tím, že jejich cílem je dosažení pestrého sociálního mixu a zabránění vzniku chudinských čtvrtí.

Vídeň spolu s dalšími členskými městy sítě Eurocities požádala Evropskou radu, aby kladla větší důraz na posílení práva na dostupné bydlení pro všechny. Zavádění Evropského pilíře sociálních práv prý nemůže být efektivní bez zapojení lokálních samospráv.

Vedení měst obvykle řeší lokální problémy za pomoci kombinace zdrojů z různých evropských fondů. Přesto se ale jako daleko účinnější jeví problematiku dostupného bydlení povýšit na unijní úroveň, respektive zapojit do řešení této otázky jednotlivé členské státy, které by spolupracovaly.

„Naše zkušenosti ukazují, že taková spolupráce vede ke zvyšování standardu bydlení napříč Evropou, a to ti tam, kde předchozí politiky a iniciativy selhaly. Společná budoucnost více sociální Evropy začíná u lidí, kteří dosáhnou na kvalitní bydlení,“ uzavírají vídeňští radní.

-usi-