Stanice metra Českomoravská se v pátek 20. března po více než 14 měsících otevřela cestujícím. Rekonstrukce se protáhla kvůli problémům s průsaky. Praha usilovala o její zprovoznění před začátkem mistrovství světa v krasobruslení, které se koná v nedaleké O2 areně od 24. do 29. března.

„Výluka provozu trvala přesně 439 dnů. Bylo to o tři měsíce déle, než se původně předpokládalo, a to zejména kvůli rozsáhlým průsakům a potřebě zpevňovat nosné konstrukce,“ uvedl náměstek pražského primátora pro dopravu Jaromír Beránek (Piráti).

Eskalátory snesou vysoké zatížení

Vysoutěžená cena rekonstrukce činila 926 milionů korun. Kolik práce nakonec stály, magistrát zatím neví. „Celkovou částku řekneme, až ji dostanu na papíře. Stejně jako když jsme otevírali Pankrác, tak ji v tuto chvíli neznám,“ řekl Beránek.

Českomoravská
Eskalátory by měly zvládnout vyšší zatížení kvůli akcím v O2 areně. Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Stanice má kompletně vyměněné elektroinstalace, vzduchotechniku, osvětlení i eskalátory. Staré sovětské eskalátory nahradily robustní pojízdné schody od německého výrobce TKE, které snesou velké zatížení. „Jsou připraveny zvládat i vysoké zatížení při akcích v blízké O2 areně. Hmotnost jednoho eskalátoru dosahuje přibližně 60 tun,“ informovala společnost Hochtief.

Ředitel divize dopravní stavby firmy Hochtief Jan Potůček uvedl, že došlo ke kompletnímu „odstrojení stanice“, sanaci nosných konstrukcí a průsaků vody. „Na této stavbě neexistuje vertikální přístup pro jeřáby, veškerý materiál se do stanice navážel v noční výluce traťových tunelů. Takže všechno, co bylo potřeba ze stanice nebo do stanice dostat, bylo přeneseno v podstatě ručně,“ řekl Potůček.

Bubliny jako vzduch

Místo původních keramických obkladů jsou na místě skleněné panely s bublinami z dílny designéra Maxima Velčovského. Podle autora mají bublinky symbolizovat vzduch, díky kterému je možné v podzemí cestovat. Každá tabule se vyráběla ručně ve sklárně v Novém Boru. Na nástupišti se nachází 143 takových panelů.

Každý panel je ručně vyráběný originál s hmotností přibližně 130 kilogramů. Dalších 160 skleněných panelů tvoří stěnu za kolejištěm, hmotnost jednoho panelu dosahuje přibližně 115 kilogramů.

„Dáte tabuli skla, na tu sypete fritu, to si můžete představit jako takový cukr krystal, a uzavřete to tabulí skla. Je to takový sendvič, který se v peci v žáru spojuje a díky tomu se mezi skly uzamkne vzduch a ten vytvoří tyto bublinky,“ popsal postup výroby Velčovský. Odolnost proti vandalům bude podle něho stejná jako u jiných skleněných materiálů.

Mohlo by vás zajímat

Čeká se na dejvické nádraží

Součástí rekonstrukce byla podle Beránka stavební příprava na založení výtahu pro bezbariérový přístup do stanice. Výtahy však budou postaveny později. „Až po provedení developerské výstavby na povrchu. Podobné to bude u metra Hradčanská, kde čekáme na dokončení projektu nového dejvického nádraží,“ vysvětlil Beránek. U stanice metra Českomoravská bude stavět investiční skupina Kaprain.

Českomoravská
Interiéry stanice metra. Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Vlaky stanicí pouze projížděly od 6. ledna 2025. Oprava si vyžádala několik víkendových výluk provozu mezi stanicemi Florenc a Vysočanská. Ve špičce se na stavbě podílelo až 150 pracovníků.

Českomoravská poprvé přivítala cestující 22. listopadu 1990. Název stanice odkazuje na historický průmyslový podnik ČKD. Loni na jaře město řešilo přejmenování stanice, aby název odkazoval na blízkou O2 arenu. Místopisná komise se tehdy shodla na názvu Aréna Libeň. Přejmenování je podle Beránka odloženo.

Zavřená je Flora

Aktuálně zůstává uzavřená ještě stanice metra Flora na lince A. Kompletní rekonstrukce spojená s výměnou eskalátorů a vybudováním výtahu by měla skončit na přelomu listopadu a prosince. Loni v prosinci se po téměř roční rekonstrukci otevřela zmodernizovaná stanice metra C Pankrác. V minulých letech DPP kompletně opravil stanici linky A Jiřího z Poděbrad, kde přistavěl výtahy pro bezbariérový přístup.

Připravena je oprava stanice na lince metra A Hradčanská, která začne po otevření Flory. Podnik podle dřívějších informací plánuje zahájit kompletní rekonstrukci také ve stanici Želivského.