Úložné vězňů se drasticky zvýší na 35 000 Kč. Současně se však vězňům sníží kapesné, ale  i srážka k úhradě nákladů na výkon trestu, a to o 6 procentních bodů. Při současné zaměstnanosti vězňů tak státem vybrané náhrady nákladů za pobyt ve vězení klesnou o 630 tisíc ročně. Vyplývá to z návrhu vyhlášky ministerstva spravedlnosti, kterou resort navrhuje vydat v souvislosti s nařízením vlády o zvýšení odměn vězňům.

Úložné je částka, kterou pracující vězeň musí podle vyhlášky odkládat na účet a spořit na dobu, kdy bude propuštěn z výkonu trestu. V současné době činí tato částka 2% z čisté odměny vězně a částka na účtu vězně nesmí klesnout pod 2000 Kč. Nově se má na úložné použít 11% z čisté odměny vězně a na účtu vězně má být minimálně 35 000 korun. V jedné z variant při tom podle zprávy RIA navrhovalo ministerstvo spravedlnosti tuto částku zvýšit až na 50 000 korun. Od toho však ministerstvo ustoupilo.

Zvýšení částky úložného má mimo jiné umožnit nařízení vlády o zvýšení odměn z práci vězňů. Podle nařízení vlády dostanou vězni za práci měsíčně více od jednoho tisíce do 4 750 korun podle své kvalifikace. Po práci vězňů je přesto stále vysoká poptávka, vyplývá z komentáře k předmětnému nařízení vlády.

Vězni budou spořit, kapesné se sníží

Vězni sice dostanou více peněz, ale budou s nimi jinak hospodařit. Cílem je podle důvodové zprávy snížit dlouhodobou zadluženost vězňů a tím jejich recidivu. S tímto cílem dokonce stát přistupuje ke snížení částky na úhradu nákladů na výkon trestu ze současných 32 % na nových 26% z čisté mzdy, nejvýše však 1500 Kč za měsíc. „Za předpokladu, že zůstane zachována současná míra zaměstnanosti vězňů, lze odhadnout pokles ve výběru náhrad nákladů výkonu trestu odnětí svobody o 630 tisíc Kč ročně,“ uvádí k tomu ministerstvo spravedlnosti ve zprávě RIA.

Mohlo by vás zajímat

Nově se podle ministerské vyhlášky má počítat i kapesné vězňů, které bude činit namísto 20% z čisté odměny pouhých 17% z čisté odměny pracujícího vězně.


Současné srážky z odměny pracujícího vězně vypadají před změnou takto:

Z čisté pracovní odměny  se provádí srážky ve výši:

– 30 % na srážky k úhradě výživného nezaopatřených dětí,

– 32 % na srážky k úhradě nákladů výkonu trestu, maximálně však 1 500 Kč

za kalendářní měsíc,

– 12 % na další srážky prováděné na základě nařízeného výkonu rozhodnutí soudu nebo

orgánu státní správy,

– 4 % na ostatní srážky,

– 20 % na kapesné,

– 2 % na úložné


[mn_protected]

Ministerstvo: Jde o výrazné zvýšení

Na účtu úložného musí nyní zůstat minimálně 2000 Kč, jinak z účtu nesmí vězeň čerpat. Samo ministerstvo nazývá zvýšení minima částky úložného ze dvou na 35 000 a zvýšení srážky z odměny o devět procentních bodů ze 2% na 11% z čisté odměny „poměrně výrazným“: „V souladu s obecnou částí odůvodnění se navrhuje zvýšení úložného, a to jednak zvýšením procentní částky připadající na úložné a jednak poměrně výrazným zvýšením limitu finančních prostředků na účtu úložného z 2 000 Kč na 35 000 Kč, kdy důvodem je, aby se odsouzený po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody jednodušeji zapojil do civilního života. Se zvýšením procentní částky připadající na úložné se pojí snížení procentní částky připadající na kapesné a na náhradu nákladů výkonu trestu, vzhledem k souběžně navrhovanému navýšení odměn však nedojde u kapesného k jeho poklesu (naopak dojde i u I. skupiny k jeho mírnému nárůstu) a u náhrad nákladů výkonu trestu pak dojde k drobnému poklesu,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu, který byl odeslán do připomínkového řízení.

Kompletní návrh si můžete stáhnout zde.

O penězích na limit rozhodně věznice

Navýšení částky, kterou musí pracující vězeň ve vězení ušetřit, se rovněž odehrává v souvislosti se stále se zvyšující minimální a průměrnou mzdou, které činí 11 000 respektive 28 232 korun.

Podle judikatury Evropského soudu pro lidská práva má vězeň právo část prostředků zasílat rodině, část sám čerpat a část ukládat: „V této souvislosti tedy obstojí návrh, na základě kterého má dojít k navýšení limitu finančních prostředků na účtu úložného na 35 000 Kč, a to ve vztahu k současné výši minimální mzdy, která činí 11 000 Kč.Soud takto stanovenou výši zajišťované částky, označil za přiměřenou. I z tohoto hlediska je navrhované zvýšení limitu finančních prostředků na účtu úložném na 35 000 Kč ve vztahu k průměrné mzdě ČR, která činí 28 232 Kč, v souladu s judikaturou Soudu,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky, která má být účinná od dubna 2018.

O finančních poměrech vězně a o tom, jak bude naloženou s penězi nad 35 000 korun bude i nadále rozhodovat ředitel věznice respektive pověřená osoba: „Z úložného nad 35 000 Kč se na základě rozhodnutí ředitele věznice uhradí i náhrada nákladů výkonu trestu podle § 35 zákona, náhrada dalších nákladů spojených s výkonem trestu podle § 36 zákona, náhrada nákladů výkonu vazby podle § 10, náhrada nákladů spojených s výkonem vazby podle § 21a zákona o výkonu vazby a náhrada škody podle § 38 a § 39a zákona a § 21b zákona o výkonu vazby, pokud nebudou tyto pohledávky uhrazeny srážkami z odměny odsouzeného; tyto úhrady je možné provést průběžně při výkonu trestu,“ stojí v nově navrhované vyhlášce ministerstva spravedlnosti.

[/mn_protected]

Irena Válová