Školení zástupců ministerstev na téma jak se bránit proti prosazování zájmů cizích mocností, jak poznat nežádoucí zájem a jak cizí mocnosti získávají informace, zahájily společně Bezpečnostní informační služba (BIS), Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a ministerstvo vnitra. Soudců a státních zástupců se zatím výcvik netýká, avšak není vyloučeno, že v budoucnosti budou školeni i tito zástupci státu, uvedl na dotazČeské justice mluvčí BIS Ladislav Šticha. Zájmy v ČR neprosazují jen Rusko a Čína, ale i tzv. vyspělé západní státy.
O probíhající akci informovala Bezpečnostní informační služba na svém webu, podle kterého je náplní obrana proti zájmu cizí mocnosti. „Cílem přípravy je, v souladu s Akčním plánem k Auditu národní bezpečnosti, lépe připravit úředníky na významných místech státní správy na to, jak se bránit snahám zahraničních špionů získat citlivé informace,“ uvádí BIS.
Jak snadné je nainstalovat úředníkovi odposlech
Podle informace Bezpečností informační služby se úplně prvního školení zúčastnili zástupci řady ministerstev. Experti ze zpravodajských služeb je učili, jak se chovat v přítomnosti neznámých lidí, jak rozpoznat nežádoucí zájem, co znamená bezpečné chování, jakým způsobem cizí mocností získávají informace a samozřejmě, jak se co nejlépe bránit. „Účastníci se shodli na tom, že prezentace pro ně byla velmi zajímavá a mnoho informací zcela nových. Někteří z přítomných připouštěli, že je například překvapilo, jak krátký čas stačí na to, aby do nestřeženého mobilního telefonu někdo nainstaloval nebezpečný program a získal přístup k datům včetně odposlechu. Zástupci ministerstev připouštěli, že v tomto ohledu se zatím asi chovali trochu bezstarostně,“ informuje BIS o reakcích na školení ze strany účastníků.
Podle BIS mohli v rámci výuky zástupci ministerstev nahlédnout do práce zpravodajských služeb a seznámit se s praktikami špionů. „Našim zájmem je především upozornit lidi ve státní správě, že i když si to nepřipouštějí, tak mohou být v hledáčku cizích mocností. Nemusí to být lidé přicházející do styku s utajovanými skutečnostmi, ale i řadoví úředníci, kteří mohou cizím špionům umožnit přístup do celého úřadu a k jeho informacím,“ upozorňuje ředitel BIS Michal Koudelka, podle kterého je vliv cizích mocností v ČR dlouhodobě podceňován a nejde pouze o vliv Ruska nebo Číny. „Špionáže se nezříkají ani vyspělé západní státy,“ upozorňuje BIS.
Mohlo by vás zajímat
Nátlak na Pospíšila, Nečase a Bradáčovou v případu MUS
V tom lze řediteli BIS dát zcela za pravdu. Například na úřadu státního zastupitelství a na soudech prokazatelně prosazovaly zájmy prostřednictvím svých diplomatů a dvě z nejvyspělejších zemí světa: Švýcarsko a Spojené státy americké.
Pokusy švýcarského velvyslance André Regliho intervenovat do trestního řízení ve případu Mostecké uhelné společnosti a donutit český stát připojit se trestnímu řízení bez patřičné opory a důvodů, byly v tisku popsány už v roce 2011.
Už tehdy pro tisk ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil popsal jednání, které lze nazvat skandálním včetně chování pracovníků ministerstva spravedlnosti: ti totiž poslali nótu Švýcarska na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které nemá ze zákona žádné oprávnění vykonávat zahraniční politiku České republiky a jednat s cizí mocností s výjimkou smluv o právní pomoci.
Rok poté popsal činnost švýcarského velvyslance v této trestní věci web Česká pozice financovaný současným stranickým lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem. Babišův Web se pokusil vinu za MUS „hodit“ na vládu Mirka Topolánka, na vládu Petra Nečase nebo na státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.
Bylo to totiž Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, které v roce 2009 v z pokynu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké znovu otevřené věci vykonávalo dozor, jak vyplývá z citace Bradáčové v pozici náměstkyně KSZ v Ústí nad Labem. A to poté, co byla věc odložena.
Platforma českých státních zástupců na ambasádě USA
Švýcarsko není jediná země, jejíž diplomat se v minulosti nechoval standardně a v souladu s pravidly diplomacie. Nicméně v rozporu s normami se v minulosti chovali i někteří soudci.
[mn_protected]
Znám je případ náměstka nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové Jaroslava Fenyka, který podle uniklých materiálů z velvyslanectví USA chodil na americké zastoupení rovnou donášet. Jaroslav Fenyk byl v roce 2013 prezidentem jmenován ústavním soudcem. Text Dušana Šrámka pro týdeník Reflex o platformě některých státních zástupců včetně současného soudce Fenyka, kterou byla ambasáda USA, stále koluje na internetu včetně informace, že mluvčí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana byla dřívější ředitelka politické sekce velvyslanectví USA v Praze Helena Markusová.
Sdružování českých státních zástupců s americkými diplomaty trvalo nejméně do roku 2015. V roce 2015 zpravodajský web Echo 24 dokonce uvedl, že český zákon o státním zastupitelství se na americké ambasádě přímo píše.
O tom, že existuje fórum českých orgánů činných v trestním řízení – státních zástupců na velvyslanectví USA, ambasáda informovala i na fotografiích z akce v roce 2011 s ambasadorem Normanem Eisenem, na které je spolu s velvyslancem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a již dříve jmenovaná Bradáčová, která byla rok poté jmenována vrchní státní zástupkyní v Praze. Naopak není nic známo o tom, že by velvyslanectví České republiky recipročně poskytovalo platformu ve Washingtonu americkým prokurátorům.
Mluvčí BIS: Není to pohádka. Je to skutečnost.
Na dotaz České justice, zda je současné školení českých státních úředníků určeno také státním zástupcům nebo soudcům, odpověděl mluvčí BIS Ladislav Šticha, že nyní tomu tak není: „V tuto chvíli nikoli, ale není vyloučeno, že v budoucnosti tomu tak nebude,“ uvedl doslova mluvčí Bezpečností informační služby.
Podle jeho dalších slov současné školení není zas úplná novinka – dlouhodobě se pořádá ve vztahu k diplomatické službě a jejím lidem. Nyní bylo rozšířeno o další ministerstva, takže nynější výcvik je určen středním a vyšším úředníkům kromě těch na ministerstvu zahraničí také například na ministerstvu zdravotnictví nebo ministerstvu obchodu a průmyslu. Podle Ladislava Štichy jde většinou o bezpečnostní ředitele, ze kterých by se měli stát školitelé v jejich domovských úřadech.
Jak dále v rozhovoru pro Českou justici uvedl k obsahu výuky o obraně před zájmy cizích mocností, někomu se to může „zdát jako z pohádky“, ale z pohádky to zdaleka není.
Že nejde o legraci, ale o holou skutečnost, svědčí nejen výše uvedené případy, ale potvrzuje to i ředitel BIS Michal Koudelka. Podle něj je zájmem ČR, aby státní správa dokázala čelit stále sofistikovanější špionáži a nežádoucímu zájmu: „Špionáž je stará skoro jako lidstvo samo a v moderní době jsou její podoby stále sofistikovanější. Je bezpečnostním zájmem České republiky, aby státní správa dokázala tomuto nežádoucímu zájmu čelit,“ říká k tomu ředitel BIS Michal Koudelka. S trochou nadsázky lze totiž říci, že významní úředníci státní správy jsou v této oblastí přímo v první linii boje se zájmem cizích mocností, vysvětluje BIS na svém webu.
[/mn_protected]
Irena Válová