I firma sídlící v okresním městě může získávat elitní zakázky. Třebíčská společnost Nuvia dodá Evropskému spalačnímu zdroji (ESS) technologie za více než 11 milionů euro (přes 300 milionů Kč). Díky čemu vyhrála výběrové řízení? A jaké regiony jsou atraktivní pro firmu, která dodává zařízení nejenom pro průmysl, například pro jadernou energetiku? Odpovídá předseda představenstva Nuvia a.s., Martin Pazúr.
Kde všude působíte a jakých částek dosahují vaše zakázky?
Posledních deset let realizujeme zajímavé inženýrské zakázky v zahraničí. Nejsme omezeni na určité trhy, působíme dlouhodobě například v Saúdské Arábii, Litvě, Ukrajině nebo Itálii.
V každé zemi realizujeme odlišné zakázky, v Saúdské Arábii měříme radioaktivitu ve výzkumných ústavech, do Litvy a Ukrajiny jsme dodali komplexní technologické systémy pro jaderné elektrárny, a v Itálii jsme pět let prováděli jako službu měřeni radioaktivity v odstavených jaderných reaktorech.
Z hlediska finančního je pro nás nyní nejzajímavější Ukrajina – minulý rok jsme dodali na ukrajinské elektrárny technologické systémy a služby v objemu 3 mil. EUR a právě příští týden zahajujeme na Ukrajině další projekt s rozpočtem 2.5 mil. EUR.
Jak obtížné bylo získat zakázku od evropského neutronového centra ESS?
Projekt ESS jsme zaznamenali zhruba před pěti lety, když se Česká republika zapojila prvním procentem jako inkind partner. Začali jsme navštěvovat workshopy, prohlíželi web, tiskové zprávy a sledovali vypsané veřejné zakázky.
V září minulého roku jsme zaznamenali několik veřejných zakázek úzce souvisejících s naší současnou kompetencí a podobnými referenčními projekty a do tří z nich jsme se přihlásili.
Mohlo by vás zajímat
Zejména díky našim dosavadním referencím jsme splnili všechna kvalifikační kritéria, od září do prosince minulého roku probíhala cenová a technická kola výběrového řízení a před koncem roku 2016 zákazník vybral k realizaci naši firmu.
Popište, prosím, podrobněji rozhodující roli předchozích referencí.
Reference byly pro zákazníka důležité. Na papíře v nabídce můžete popsat různé znalosti, nicméně naše společnost realizovala za poslední roky dva podobné projekty.
V prvním případě se jednalo o dodávku testovacího zařízení v ceně 4 mil. EUR pro špičkovou českou výzkumnou společnost Centrum výzkumu Řež, která pomocí našeho zařízení bude testovat komponenty reaktoru ITER. Druhým podobným projektem, navíc ve stejné lokalitě, francouzském Cadarache, kde experti z Centra výzkumu Řež budují horké komory reaktoru Julese Horowitze, je dodávka sofistikovaného transportního systému na manipulaci s vysoce radioaktivními vzorky v objemu 9 mil. EUR.
Ucházíte se o další velké zakázky, například v rámci podobných evropských projektů, jaký vzniká ve Švédském Lundu?
Dodáváme stovky speciálních detekčních systémů do projektu SuperNEMO na detekci neutrin do francouzského Modane, naším zařízením testuje Centrum výzkumu Řež komponenty první stěny reaktoru ITER, jsme zapojeni do projektu experimentálního reaktoru Jules Horowitz ve Francii, dodávali jsme stínící systém bunkru a radiační a chemický monitoring českého, maďarského a rumunského ELI, do léta 2017 bychom měli podepsat smlouvu na dodávku detekčního systému do CERNu, jednáme o dodávkách do ruského centra Dubna a do dubna letošního roku snad podepíšeme smlouvu na dodávku měřicích komponentů do čínského projektu LHAASO.
-Petr Woff-