Těžaři někdy zemní plyn získaný jako vedlejší produkt při těžbě ropy bezúčelně spalují. Jak varovala ve své zprávě Světová banka, objem takového spalování plynu loni prudce vzrostl, a to už druhý rok po sobě. Zmařena tím byla surovina v hodnotě přibližně 63 miliard dolarů (1,3 bilionu korun).
Takto zbytečně se loni po celém světě spálilo 151 miliard metrů krychlových zemního plynu, což je nejvyšší zaznamenaná hodnota od roku 2007. Pro srovnání: Je to podobné množství, jaké by pokrylo roční spotřebu Německa, Itálie a Polska dohromady. Vedle ekonomického pohledu jsou nepříjemné také ekologické dopady takového jednání. Světová banka odhaduje, že kvůli zbytečnému spalování uniklo jen loni do ovzduší 389 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého.
Nejvíc se plýtvá v Rusku
„V době, kdy více než miliarda lidí stále nemá přístup ke spolehlivé energii a mnoho zemí hledá další zdroje energie k uspokojení vyšší poptávky, je velmi frustrující sledovat, jak se tímto přírodním zdrojem plýtvá,“ řekl Demetrios Papathanasiou, globální ředitel Světové banky pro energetiku a těžební průmysl.
Světová banka na svém webu uvádí přehled největších „hříšníků“. V poměru k množství vytěžené ropy se nejvíc plynu zmaří ve Venezuele, následují Kongo, Alžírsko, Nigérie, Írán a Irák. V absolutních číslech vede Rusko (29 miliard m3) následované Íránem (se skokovým růstem na loňských 22,8 miliardy m3) a Irákem (18 miliard m3).

Například ruský Lukoil jen na ložisku West Qurna 2 v jižním Iráku loni bezúčelně spálil 1,64 miliardy m3 plynu. Je to ironické a nelogické. Irák nemá dostatek zemního plynu pro výrobu elektřiny a je závislý na dovozu plynu i elektřiny z Íránu.
Je nejvyšší čas s tím přestat
Zpráva Světové banky dále zmiňuje dopady iniciativy Zero Routine Flaring by 2030, jejíž účastníci chtějí do pěti let zbytečné spalování plynu ukončit. Země, které iniciativu podpořily, dosahují průměrného 12procentního snížení intenzity spalování plynu. Naopak ty, které tak neučinily, vykazují 25procentní nárůst.
„Vlády a provozovatelé musí stanovit snižování spalování jako prioritu, jinak bude tato praxe přetrvávat. Řešení existují. S účinnými politikami můžeme vytvořit příznivé podmínky, které podpoří projekty snižování spalování. Měli bychom tento vyplýtvaný plyn proměnit v motor hospodářského rozvoje,“ uvedl Zubin Bamji, manažer Světové banky pro oblast spalování a redukce emisí metanu.