V pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) panuje už několik měsíců velmi napjatá atmosféra. Nemocnici navštívila vojenská policie kvůli trestním oznámením, která míří především na ředitele Václava Masopusta. Dokonce byl podán i podnět na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Je to konec jednoho dlouholetého přátelství? Z oznámení totiž vyplývá, že jejich autor pochází z blízkého okolí ředitele.
Podle neoficiálních informací Ekonomického deníku panují v ÚVN už delší dobu vyhrocené vztahy mezi špičkovými lékaři. Trestní oznámení a podnět na NBÚ jsou vyvrcholením této animozity.
Trestní oznámení podává advokátka Nina Rydlová, která ale kvůli advokátní mlčenlivosti odmítá sdělit, koho zastupuje, stejně jako obsah podání. Ekonomickému deníku se přesto podařilo s podněty seznámit.
Zakázka napřímo
Jedním z prvních podnětů je zadání zakázky v režimu jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU). Na konci srpna 2022 vypukl v ÚVN požár na střeše pavilonu A5 způsobený závadou na elektroinstalaci. Zasáhl střední část střechy a vyžádal si nasazení hasičů ve 2. stupni požárního poplachu a následné vyhlášení zvláštního stupně. Po uhašení hasiči pavilon provizorně zastřešili a následně společnost REINVEST střechu definitivně zakryla v rámci malé zakázky.
Trestní oznámení uvádí, že v roce 2023, přestože střecha byla už zabezpečena a neexistovala bezprostřední nouze, zadal statutární zástupce ÚVN zakázku na zpracování projektové dokumentace formou JŘBU. Vybraným dodavatelem byla firma Siebert + Talaš s.r.o.
Mohlo by vás zajímat
„Toto jednání považujeme za zásadně problematické, protože nebyly splněny zákonné podmínky pro použití JŘBU. V důsledku předchozího zakrytí střechy už nenastal krajně naléhavý stav,“ stojí v oznámení. Firma také údajně nezvládla termíny a dodala dílo v pochybné kvalitě.

Podezřelé IT zakázky, provize i narážka na sexuální orientaci?
Další část oznámení se týká IT zakázek. „Jde o velmi závažné informace,“ uvedl bývalý náměstek pro IT Miroslav Sýkora, který na podezření upozornil a kvůli kterému bylo podáno oznámení. Náměstek pro personální řízení Zdeněk Brabec měl podle podnětu právní oddělení podřízené přímo sobě. Což je nestandardní, protože by mělo spadat rovnou pod ředitele nemocnice. Pod Brabcem bylo do ledna 2025 i oddělení „cyber security“, které má být nezávislé a opět přímo podřízené řediteli.
Brabec umožnil podle oznamovatele vytvoření skupiny lidí (Marek Jánoš, Rostislav Frys a Juraj Žoldák), kteří připravovali zadávací dokumentace k IT zakázkám. Poslední dva nebyli zaměstnanci nemocnice, ale měli dohody o provedení práce. Jánoš ukončil služební poměr kvůli obavám z prověřování veřejných zakázek, stojí v oznámení.
Podle oznamovatele tito pracovníci formulovali zadávací dokumentaci tak, aby byla připravena pro vybrané firmy, jako je například Corpus Solutions, a.s. Ta měla získat 300 milionů korun na „cyber security“. Brabec hájil své zaměstnance, stál za peticí pracovníků IT. Což vedlo k rozporu mezi ředitelem a náměstkem Sýkorou, který nakonec z funkce odstoupil. Vše vede k podezření, že Brabec může stát za zakázkou.
V oznámení je mimo jiné zmíněna sexuální orientace Brabce, jeho dobré vztahy s ministerstvem obrany a naznačováno i možné dělení provizí.
Tajná schůzka a přímá jednání s dodavateli
Další podnět míří na tajnou schůzku ředitele ÚVN s firmou Synektik, výhradním distributorem robotických systémů da Vinci v České republice, na Slovensku a v Polsku, a na přímá jednání šéfky nemocniční lékárny s dodavateli léčiv.
Ředitel svolal schůzku s možným dodavatelem, což je podle oznamovatele nestandardní, protože akviziční proces by mělo řídit akviziční oddělení. Na schůzku 10. června 2025 pozval i právníka ÚVN Aleše Šmída, který má podle oznamovatele údajně schvalovat i věci v rozporu se zákonem. Naopak nebyli pozváni další náměstci, kteří by se zakázky logicky měli účastnit.
Vedoucí lékárny Nikola Mrázková podle podnětu nemocničního insidera pokračuje v praktikách svého předchůdce Michala Kočího a komunikuje přímo s dodavateli, což je ve směrnici ÚVN zakázáno. O této praxi vědí jak ředitel, tak vedoucí právního odboru, ale nijak to neřeší, tvrdí oznamovatel.

Podnět na NBÚ – utajované informace a milenka
Podnět podaný na Národní bezpečnostní úřad upozorňuje, že ředitel Masopust údajně sděluje informace v utajovaném režimu osobám bez bezpečnostní prověrky, a to bez evidence o předání těchto informací. Prostory ÚVN v Střešovicích nejsou certifikované pro nakládání s utajovanými skutečnostmi.
Nejzávažnější je podle oznamovatele fakt, že Masopust často sdílí utajované informace se svou milenkou Janou Holubovou, která není evidována v bezpečnostním řízení. Holubová v minulosti pracovala v ÚVN na neurochirurgickém oddělení. Později byla přesunuta a kvůli údajně konfliktní povaze nemocnici nakonec opustila. Nyní je vrchní sestrou Stomatochirurgické kliniky VFN Praha. Milenecký vztah je podle oznamovatele známý. Masopust s ní chodí i na oficiální akce, na kterých ji představuje jako svou „oficiální milenku“.
Oznamovatel poukazuje na možné zneužívání výhod spojených s ředitelskou pozicí, například společné zahraniční cesty hrazené dodavatelskými firmami a varuje před bezpečnostním rizikem vyplývajícím ze sdílení citlivých informací.
Podezřelé majetkové poměry?
Oznamovatel dále upozorňuje na údajně neúměrně vysoký majetek ředitele Masopusta – podle něj vlastní například vozy Porsche Cayenne, Mercedes SLK cabrio, motocykl Honda Gold Wing, sbírku hodinek a rekreační chalupu na Šumavě, což není podle něj možné financovat z běžného platu.
Masopust prý také podle oznamovatele jedná nestandardně s dodavateli zdravotnické techniky, například firmou Synektik, která má dodat operační robotický systém za desítky milionů korun.
V podnětech se také uvádí, že Masopust může být zapojen do podezření z trestného činu při správě cizího majetku, například kvůli nákupu technologie Q-Radar za dvojnásobnou cenu než nakoupila Všeobecná fakultní nemocnice. Navíc se prověřují okolnosti úklidových služeb za zhruba 6 milionů korun měsíčně bez řádné smlouvy.
Oznamovatel označuje ředitele jako osobu s nevyrovnanou povahou, psychickou labilitou a rizikem vydíratelnosti, což ho podle něj činí nehodného držení bezpečnostní prověrky.

Rozkol mezi kamarády?
Z podnětů je jasné, že jejich autor či autoři pocházejí z blízkého okolí ředitele, a proto je důležité, aby orgány činné v trestním řízení věc důkladně prověřily. Pokud by se obvinění nepotvrdila, mohlo by jít o pokus o dehonestaci a veřejný lynč.
Vojenská policie už oznámila zahájení trestního řízení. Návštěvy detektivů v nemocnici potvrdil i sám ředitel Masopust. Ten uvedl, že prošetřování vítá a snaží se spolupracovat, i když neví, kdo podněty podal. Trestního stíhání se nebojí, protože si stojí za tím, že zákon neporušil.
V medicínském i bezpečnostním prostředí se přitom o situaci v ÚVN mluví nějaký čas jako o možné „kauze Motol II“, která by mohly vyústit ve vlnu obvinění.
Mezi nejbližší přátelé ředitele patří například bývalý ministr obrany za ODS Martin Barták, rovněž neurochirurg. Zlé jazyky z medicínského prostředí ovšem mimo záznam zmiňují nedávný rozkol mezi oběma lékaři a vyhrocení vztahů. Oba to ale popírají.
„Pan doktor Barták je na částečný úvazek lékařem Neurochirurgické a neuroonklogické kliniky 1. LF UK a ÚVN. Osobně si myslím, že s panem doktorem Bartákem máme profesně kolegiální vztah,“ tvrdí Václav Masopust.
„Zvažte, s kým jsem největší kamarád. Jsem na dovolené, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ vzkázal k otázkám Ekonomického deníku Martin Barták.