Zatímco v Česku jsme teprve zvládli schválit zákon, který usnadní budování moderních paroplynových elektráren, Poláci jsou o několik kroků napřed. U severních sousedů proběhla další aukce kapacitních služeb, tedy odměn pro energetické podniky za udržování záložního výkonu v elektrické síti. Úspěchem se pochlubily energetické skupiny Enea a Energa.
Do koncernu Orlen náležící Energa oznámila, že na aukci kapacitního trhu nasmlouvala nejméně 1050 MW kapacity pro své bloky, a to po dobu 17 let. Společnost neuvedla, které zdroje s podporou státu postaví. Polský ekonomický web Parkiet předpokládá, že se jedná o investice do nových plynových elektráren v Gdaňsku a v Grudziądzu.
Smlouvy na 17 let
Skupina Enea si v aukci kapacitního trhu nasmlouvala celkem nejméně 2024 MW kapacity, z toho 1218 MW v rámci 17letých smluv. Ty jsou určeny na podporu nových energetických zdrojů. Parkiet tipuje, že díky této veřejné podpoře vyrostou dva plynové bloky v Elektrárně Kozienice. Tam se dnes nachází druhá největší polská uhelná elektrárna, avšak vlastník chystá přechod na zemní plyn.
Krátce po vítězství v aukci podepsala společnost Enea Elkogaz smlouvu s tureckou společností Çalk Enerji Sanayi ve Ticaret na výstavbu dvou paroplynových cyklů v hodnotě 6,37 miliardy zlotých (37 miliard korun). Každý z nich má mít hrubý elektrický výkon 668 MW. Uvedení bloků do provozu je naplánováno na březen a červen roku 2029.
Jak dodává web Parkiet, tento úspěch má i svou odvrácenou stranu. Vítězové letošní kapacitní aukce budou dostávat podporu ve výši nejméně 2,3 miliardy zlotých ročně (13,3 miliardy korun). Pokud sečteme všechny dosud proběhlé aukce, podpora se vyšplhá až na 9 miliard zlotých (52 miliard korun) ročně. Tento účet zaplatí domácnosti a firmy ve vyšších cenách elektřiny.
Kdo další uspěl?
V poslední aukci si kapacitní smlouvy zajistily i další společnosti, které však své záměry dosud neoznámily. Mezi tyto společnosti by mohly patřit společnosti PGNiG Termika (taktéž ze skupiny Orlen), PGE a Tauron. Polský web Wysokie Napiecie připomíná, že zájem účastnit se aukce měl dříve ČEZ s projektem 400MW plynové elektrárny ve Skawině u Krakova.
ČEZ se mezitím z polského elektrárenského byznysu stáhl, letos v únoru dokončil prodej uhelných elektráren Skawina a Chorzów investiční společnosti ResInvest. Tu vlastní bývalý manažer EPH Tomáš Novotný.