Bulharsko učinilo rozhodující krok k realizaci svého největšího energetického projektu za poslední desetiletí. Ministr energetiky Žečo Staňkov vedl v New Yorku závěrečná jednání s vedením americké banky Citi.

Výsledkem je strategické partnerství mezi společností „Jaderná elektrárna Kozloduj – novostavba“ a bankou Citi, které má zajistit financování výstavby nových jaderných bloků v areálu elektrárny Kozloduj.

AP1000: První svého druhu v Evropě

Sedmý a osmý blok elektrárny Kozloduj budou prvními v Evropě, které využijí reaktorovou technologii AP1000 od společnosti Westinghouse. Podle ministra Staňkova tím země získá energetickou stabilitu a nezávislost na desítky let dopředu.

„Dohoda s Citi je klíčová pro úspěšnou realizaci projektu, který je prioritou pro bulharskou vládu,“ zdůraznil Žečo Staňkov.

jaderná elektrárna
Jaderná elektrárna Kozloduj v Bulharsku. Foto: Kozloduy NPP

Přehled států s reaktory typu AP1000

ZeměPočet reaktorů AP1000StavPoznámka
Čína4 v provozu, 6+ ve výstavběProvoz + výstavbaSanmen (2), Haiyang (2) – první na světě v komerčním provozu
USA2 ve výstavběVogtle 3 a 4Vogtle 3 spuštěn 2023, Vogtle 4 testován v r. 2024
Bulharsko2 plánovanéPříprava projektuKozloduj 7 a 8, partnerství se společností Westinghouse
Polsko1. projekt plánovánDohoda s WestinghouseLokalita Lubiatowo-Kopalino
Ukrajina4 plánovanéDohoda podepsaná, přípravy běžíV lokalitě Chmelnická JE
Velká Británie1 zvažovanýMožné nasazeníVarianta pro Rolls-Royce nebo náhrada starších reaktorů

Reaktor AP1000 (Advanced Passive) od společnosti Westinghouse je tlakovodní reaktor 3. generace s pasivními bezpečnostními systémy – tedy s menší závislostí na lidském zásahu a externím napájení. Patří mezi favority pro nové reaktory v Evropě i Asii.

Citi: Největší jaderný projekt v regionu

Bankovní gigant Citi bude mít v projektu roli exkluzivního koordinátora a hlavního aranžéra exportních úvěrů. Podle banky jde o největší financovaný jaderný projekt ve střední a východní Evropě.

„Tento projekt je přelomový. Citi je hrdá, že se může podílet na financování nízkouhlíkových řešení, která zajistí udržitelnou budoucnost,“ uvedla Stephanie von Friedeburg, globální ředitelka pro veřejný sektor.

Důvěra investorů a nový směr pro Evropu

Partnerství s Citi je pro Bulharsko jasným signálem důvěry mezinárodních investorů. Projekt zároveň potvrzuje ambici země být aktivním hráčem v nové energetické architektuře Evropy.

„Díky silné globální síti a odbornosti Citi zajistíme stabilní a dostupnou energii pro budoucí generace,“ dodal Petyo Ivanov, šéf společnosti „Jaderná elektrárna Kozloduj – novostavba“.

Mohlo by vás zajímat