Dvě významné evropské finanční instituce, britská banka Barclays a švýcarská UBS, se chystají ukončit členství v klimatickém uskupení Net-Zero Banking Alliance. Následují příkladu dalších globálních finančních hráčů, kteří z aliance v posledních měsících vystoupili. Pro vedení EU se jedná o nepříjemný signál z bankovního sektoru, který přehodnocuje své závazky klimatické neutrality.

Významní evropští věřitelé zvažují členství ve skupině Net-Zero Banking Alliance (NZBA), která sdružovala pod hlavičkou Organizace spojených národů (OSN) přes 120 globálních finančních domů. Banky se původně zavázaly k tomu, že dosáhnou nulové uhlíkové stopy v rámci naplňování cílů klimatické dohody z Paříže nejčastěji do roku 2030. Zprávu o chystaném zrušení členství britské Barclays a švýcarské UBS přinesl uznávaný ekonomický deník Financial Times (FT).

Krok je mrazivým šokem pro ty, kteří doufají v zelenou budoucnost Evropy, včetně dánského ministra pro ochranu klimatu Larse Aagaarda, jenž v Bruselu chválil přednosti předsednictví své země Radě EU a chlubil se úspěchy v oblasti ochrany klimatu a životního prostředí.

Komplikace pro splnění klimatických cílů

Těžké váhy evropského finančního sektoru se připojily k nadnárodní HSBC a k dalším americkým a japonským finančním institucím, které z aliance vystupují. Znamená to komplikaci pro udržení globálního oteplování do 1,5 stupně Celsia vůči předindustriální úrovni. Ministr Aagaard přitom s evropskými poslanci hovořil o naléhavosti globálního úsilí snižovat emise skleníkových plynů.

Barclays, která se připojila k NZBA v roce 2021, odmítla v posledních dnech potvrdit své plány členství v bankovní zelené alianci. Podle zdrojů FT ale zatím nebylo přijato rozhodnutí o ukončení členství. Vedení banky UBS uvedlo, že pečlivě zváží, zda odpovídají dosavadní klimatická pravidla její strategii.

Mohlo by vás zajímat

Švýcarská banka už v březnu ve své zprávě o udržitelnosti za rok 2024 uvedla, že posunula svůj cíl dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů o 10 let, tedy do roku 2035. Původně byl tento závazek stanoven na rok 2025. UBS změnu strategie vysvětlila dopady akvizice banky Credit Suisse. Pochybnosti vyvolává přístup španělského finančního domu Santander. Její vedení také odmítlo upřesnit své plány ohledně dalšího členství v klimatické alianci.

Budova švýcarské banky UBS ve Frankfurtu nad Mohanem. Foto: Pixabay

Poslední vývoj může působit překvapivě, protože členové NZBA v dubnu hlasovali pro zrušení závazku sladit své klimatické cíle s Pařížskou dohodou z roku 2015. Skupina už také nevyžaduje, aby její členové usilovali o dosažení nulových emisí do roku 2050 v reakci na hrozby některých evropských bank, že z aliance vystoupí.

Neuvěřitelný pokles

Objem spravovaných aktiv členů NZBA výrazně poklesl ze 74 bilionů dolarů z loňského prosince na současných 44 bilionů dolarů, napsal britský deník. Mezi odpadlíky patří velké globální instituce, jako jsou americké JPMorgan Chase, Bank of America nebo japonské Nomura a Mitsubishi UFJ Financial Group.

Problémy s členstvím v alianci ilustrují změnu postoje k iniciativám v oblasti životního prostředí a společenské odpovědnosti ESG. Intenzita globálního klimatického aktivismu výrazně poklesla v souvislosti s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu.