Koncern E.ON je v Česku dlouhodobě ziskový a těší se dobré pověsti. Ale ani jemu se nevyhýbají nepříjemné patálie. Společný podnik LE Montáže, který E.ON z poloviny nepřímo vlastnil, zbankrotoval. Zdrojem potíží byl druhý majitel společného podniku – Elektromontas. Ten už ostatně zkrachoval také.

Firma LE Montáže vznikla v únoru roku 2022. Většinový 51procentní podíl držela firma Local Energies ze skupiny EG.D, což je distribuční větev koncernu E.ON v Česku. Zbývající podíl měla původně firma Elektromont Matějka, přejmenovaná před dvěma lety po změně majitele na Elektromontas. K této firmě se později vrátíme.

Fáze očekávání a fáze zklamání

Podle původního záměru se měl společný podnik zaměřit na elektromontážní práce na sítích nízkého a vysokého napětí. Zákazníkem měl být distributor EG.D s dceřinou Local Energies, ale také další provozovatelé regionálních a lokálních elektrických sítí. Jenže z ambiciózních plánů nic nebylo. Například loni měla firma LE Montáže tržby 23,4 milionů korun a vykázala ztrátu 2,4 milionu korun.

Po firmě LE Montáže tak zbyly hlavně dluhy. Podle insolvenčního návrhu, podaného u Krajského soudu v Brně, má tento podnik závazky ve výši přes 26 milionů korun, a to hlavně u společností E.ON Česká republika, Elektromontas a ČSOB Leasing. Dluhy tak výrazně převyšují hodnotu majetku firmy.

Insolvenční návrh byl podán už v únoru, rozhodnutí o úpadku firmy však padlo až v červnu. Jedním z důvodů může být konflikt mezi dvěma jednateli firmy LE Montáže. Insolvenční návrh totiž podal jen jeden z nich – Antonín Nesvadba zastupující skupinu E.ON. Druhý z nich, Jan Ondřich hájící zájmy Elektromontasu, s tímto krokem nesouhlasil, jak uvedl v dopise krajskému soudu.

Mohlo by vás zajímat

Pro skupinu E.ON je to zřejmě citlivé téma, bankrot firmy LE Montáže totiž nechce komentovat. „Vzhledem k probíhajícímu řízení se nebudeme k situaci blíže vyjadřovat,“ uvedl ředitel komunikace skupiny E.ON ČR Tomáš Leixner.

Příběh ukradené firmy

Historie druhého spolumajitele, firmy Elektromontas, je dost divoká. Původně ji chtěl koupit byznysmen Jan Palaščák, vlastník energetické skupiny Amper. Jenže přizval ke spolupráci problémového partnera Jana Ondřicha. Ten předloni Palaščáka podvedl a elektromontážní firmu koupil sám pro sebe. Složitou a barvitou kauzu popsal loni web Hlídací pes.

Po marných pokusech o smír došla Palaščákovi trpělivost. V lednu podal insolvenční návrh na Elektromontas a přihlásil zde pohledávky ve výši 28,4 milionu korun. Jedná se o půjčky vztahující se k odkupu původní firmy Elektromont Matějka a loňskému pokusu o kapitálové posílení firmy. Přihlásili se také další věřitelé s pohledávkami po splatnosti. Na konci dubna rozhodl Krajský soud v Praze o úpadku firmy Elektromontas.

Jan Ondřich měl v minulosti blízko k České pirátské straně. Díky ní se stal členem dozorčí rady společností Pražská energetika Holding (v období od srpna 2019 do září 2023) a OTE (od října 2022 do června 2024). Po zjištění možného střetu zájmů se Piráti rozhodli, že Ondřicha nechají z dozorčích rad stáhnout.