Dokáže Brusel sladit své klimatické ambice s přežitím průmyslového odvětví, které dává práci 19 milionům lidí? Odpověď spočívá v podpoře strategických lokalit, argumentuje Evropská komise. Kritici ale hrozí, že stoupne závislost na nebezpečných látkách.
Plenární zasedání Evropského parlamentu se stalo bojištěm o balíček návrhů Evropské komise v oblasti chemických látek. Rozsáhlý legislativní soubor, jehož cílem je oživit skomírající chemický sektor evropské sedmadvacítky, staví proti sobě konkurenceschopnost průmyslu a ochranu životního prostředí.
Rozprava o nové legislativě odhalila ostré a hluboké rozpory mezi europoslanci. Poslanecké frakce Obnovme Evropu a Evropská lidová strana (EPP) vyjádřily opatrnou podporu a plán označily za nezbytné záchranné lano pro odvětví, které ročně přispívá do unijní ekonomiky částkou 500 miliard eur (12,3 bilionu korun). Zástupci Socialistů, Zelených a Levice naopak slíbili, že se postaví proti tomu, co označili za oslabení zdravotní ochrany obyvatel EU a zradu na spotřebitelích.
Místopředseda Komise a eurokomisař pro průmyslovou strategii Stéphane Séjourné představil akční plán pro chemický průmysl, jenž má zefektivnit předpisy a přinést reformy, které mají posílit Evropskou agenturu pro chemické látky (ECHA). „Evropská komise přijímá řadu zásadních opatření pro evropské chemické odvětví,“ zdůraznil Stéphane Séjourné s tím, že chemický průmysl je strategickým odvětvím a je také nezbytný pro rozvoj sektorů obrany a medicíny.
Mohlo by vás zajímat
Pokud podpoříme chemické odvětví, pak to znamená, že podpoříme 90 procent našich dodavatelských řetězců, na čemž závisí naše konkurenceschopnost. – Eurokomisař Stéphane Séjourné
Za uplynulé dvě dekády nicméně došlo v případě evropského chemického průmyslu k padesátiprocentnímu poklesu celosvětového obratu, což je způsobeno prudkým nárůstem nákladů na energii, konkurencí z Asie a regulací spojenou s dekarbonizací.
„Pokud podpoříme chemické odvětví, pak to znamená, že podpoříme 90 procent našich dodavatelských řetězců, na čemž závisí naše konkurenceschopnost,“ argumentoval a zdůraznil, že v tomto odvětví je 1,2 milionu přímých pracovních míst.
Čtyři pilíře
Návrh nových zákonů má zajistit dotace pro strategické výrobní závody, snížení nákladů na energii, pobídky poptávky a zjednodušení regulace. Klíčovým prvkem je podle Komise vytvoření „aliance pro kritické chemické látky“ zaměřené na produkci látek, jako je metanol a kyselina octová, které jsou považovány za zásadní pro odolnost evropských dodavatelských řetězců. „Je to podobná filozofie jako v případě kritických surovin,“ přiblížil Séjourné.
Součástí balíčku je také 400 milionů eur (9,8 miliardy korun) ročně na modernizaci agentury ECHA společně s prodloužením lhůt pro dodržování pravidel označování – což kritici později odsoudili jako zvýšené zdravotní riziko.
Hrozí systémový kolaps chemiček
Návrh vyvolal rozporuplné reakce v řadách europoslanců. Christian Ehler (EPP/Německo) legislativní balíček přivítal, ale varoval před systémovým kolapsem chemického průmyslu na starém kontinentu. Poukázal na probíhající vlnu uzavírání závodů v celém Německu. V největší unijní zemi zavírají továrny chemické firmy, jako je BASF, Lanxess nebo Bayer.
„Jsme v procesu dramatické deindustrializace. Už jsme na hraně, protože ohrožujeme průmyslovou základnu chemického průmyslu v Evropě,“ konstatoval Ehler.
Hrozba pro lidské zdraví
Proti plánům Evropské komise se ostře postavila skupina sociálnědemokratických poslanců. Christophe Clergeau (S&D/Francie) je odsoudil kvůli ohrožení veřejného zdraví.
„Socialisté a demokraté ostře odsuzují tento návrh, protože představuje hrozbu pro zdraví lidí i pro životní prostředí. Komise pracuje pro průmysl místo toho, aby se zbavila nebezpečných výrobků,“ vzkázal Komisi.
Europoslanec Martin Hojsík (Renew/Slovensko) připomenul plánované oslabení ochranných opatření u látek, které způsobují rakovinu. „Jak chcete chránit lidi, když prodlužujeme lhůty pro firmy na označování chemických látek způsobujících rakovinu? Není ku prospěchu průmyslu ani jeho konkurenceschopnosti uvádět na trh nebezpečné chemické látky, které mohou způsobit rakovinu, aniž by o tom spotřebitelé věděli,“ varoval.
Green Deal škodí byznysu
Část evropských zákonodárců v této souvislosti kritizuje Zelenou dohodu, která přispívá k úpadku celého evropského průmyslu. Georg Mayer (Patrioti pro Evropu/Rakousko) zdůraznil, že zelená ideologie už napáchala na evropském byznysu značné škody. „Chemické látky potřebujeme prakticky ve všech odvětvích průmyslu a zemědělství. Ochrana životního prostředí sice zahrnuje ochranu našeho domova, ale musíme zůstat nohama na zemi.“
Osud chemického odvětví v EU bude záviset na zářijovém hlasování na plénu. Vzhledem k blížícím se volbám do Evropského parlamentu v roce 2026 se tento legislativní balík stává ideologickou válkou o průmyslové a environmentální priority celého evropského bloku.