Vývozní omezení na kriticky důležité suroviny, které na jaře přijala Čína, budí v Evropě obavy. Jejich nedostatek by totiž dramaticky dopadl na průmyslová odvětví, jako je obrana nebo automotive. Europoslanci proto vyzývají třeba k navýšení těžby na území unijní sedmadvacítky.
Dominantní a v některých případech i monopolní postavení Číny v oblasti těžby a zpracování vzácných kovů a dalších nerostných surovin znepokojuje evropskou sedmadvacítku. Obavy vyvolává zejména čínské omezení exportu klíčových surovin nutných pro zbrojní nebo automobilovou produkci.
Evropští poslanci přijali 10. června usnesení (523 hlasy pro, 75 proti a 14 se zdrželo hlasování), ve kterém vyjadřují obavy nad kroky asijské velmoci. Zároveň zdůraznili potřebu aktivizovat domácí těžební projekty EU.
Říše středu má téměř monopolní postavení v celosvětových dodávkách prvků vzácných zemin. Peking na začátku dubna přitom přijal vývozní omezení a prosazuje podle evropských poslanců další nekalé obchodní praktiky, jež zásadně narušují dodavatelské řetězce a představují vážné riziko pro unijní průmyslovou základnu.
Mohlo by vás zajímat
Evropský parlament tato opatření Číny označil za neodůvodněná, která působí především jako nátlakový nástroj na ostatní země. Poslanci zdůraznili, že EU naléhavě musí identifikovat, zprovoznit a posílit oblasti, v nichž má oproti Číně výhody v oblasti základního zboží a technologií.
Čína požaduje citlivé údaje pro export surovin
Zvláštní znepokojení vyvolává požadavek čínských orgánů na zveřejnění citlivých údajů při žádosti o vývozní povolení. Takové praktiky podle EP ohrožují evropskou bezpečnost a vedoucí postavení v oblasti technologií.
Evropští zákonodárci zdůraznili, že je třeba, aby EU aktivovala domácí těžební projekty. Vyzvali rovněž Komisi a členské státy, aby posoudily minimální úroveň strategických zásob prvků vzácných zemin. Řešením má být uzavírání dvoustranných partnerství v oblasti těžby surovin se zeměmi, které splňují vysoké standardy udržitelnosti a dodržování lidských práv.
Napjatou situaci mezi EU a Čínou má řešit summit, který se bude konat 24.-25. července. Má jít o příležitost k dialogu o významu stabilních a předvídatelných obchodních vztahů. Poslanci vyzvali Komisi, aby tuto platformu využila k vyjádření obav EU ohledně čínských omezení vývozu kritických surovin.