Členové Evropského parlamentu hlasovali o návrhu na vyslovení nedůvěry Evropské komisi. Pro návrh se vyslovila menšina – pouze 175 europoslanců. Naopak většina 360 zákonodárců byla proti, 18 poslanců se zdrželo. Pokud by návrh uspěl, vedl by k odvolání předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové a jejího týmu pouhý rok po zahájení jejího druhého funkčního období v čele výkonné moci EU.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelila ve čtvrtek v Evropském parlamentu návrhu na vyslovení nedůvěry. Podle předpokladů bylo ale hlasů nutných k jejímu odvolání málo. Tato procedura byla naposledy použita v roce 2014. Hlasování mělo podle pozorovatelů odhalit trhliny ve „vládní koalici“. Tu tvoří Evropská lidová strana (ELL), Socialisté a demokraté (S&D) a Renew Europe, a to v době, kdy posilují svůj vliv v EP krajně pravicové strany. Z českých stran do frakce ELL patří KDU-ČSL, TOP 09 nebo STAN.
Návrh na vyslovení nedůvěry podal europoslanec Gheorghe Piperea (ECR/Rumunsko) z klubu Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Tam patří také ODS. Obvinil von der Leyenovou z pochybení během pandemie covidu-19, protože odmítla zveřejnit textové zprávy s generálním ředitelem společnosti Pfizer týkající se nákupu vakcíny proti covidu. Odpůrci tohoto návrhu ale tento pokus vnímají jako celkové obvinění současné Komise.
Kritikům staronové šéfky Komise se nelíbí rovněž správa evropských fondů na hospodářské oživení po covidu-19 a také právní rámec, na kterém je založen obranný fond EU ve výši 150 miliard eur (3,7 bilionu korun). Bez jednoznačných důkazů je Leyenová obviňována také z toho, že zasahovala do volebních procesů v Německu a Rumunsku.
Mohlo by vás zajímat
Patrioti pro Evropu hlasovali pro návrh
Návrh na vyslovení nedůvěry podpořila třetí nejsilnější frakce Patrioti pro Evropu (PfE). Její součástí je i sedm europoslanců z ANO a dva europoslanci z Přísahy a Motoristů Filip Turek a Nikola Bartůšek, a také krajně pravicová frakce Evropa suverénních národů (ESN). Pro odvolání Komise také hlasovali Kateřina Konečná a Ondřej Dostál zvolení na kandidátce Stačilo!, kteří jsou v EP nezařazení.
Samotná ECR nebyla v podpoře jednotná. Návrh podpořili rumunští a polští europoslanci. Italové, kteří jsou ve skupině nejsilněji zastoupeni, nikoliv. Tři poslanci ODS, kteří jsou v ECR – Ondřej Krutílek, Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová – už před hlasováním uvedli, že návrh nepodpoří. Nelíbilo se jim jeho zdůvodnění. Uvedli, že se rozhodli být přítomni, ale nehlasovat.
„Ursule von der Leyen bych vyčítal sto věcí, ale určitě ne to, že se v Unii snažila dosáhnout toho, aby byla k dispozici vakcína,“ poznamenal Vondra.
Předsedkyně Komise na začátku tohoto týdne v Evropském parlamentu obhajovala výsledky své práce a návrh na vyslovení nedůvěry odmítla jako politicky motivovaný. Jedná se podle ní o střet mezi demokratickými a neliberálními stranami v Evropě. Své kritiky označila za odpůrce očkování a obhájce Putina.
Evropský parlament ve své dosavadní historii nikdy neschválil návrh na vyslovení nedůvěry úřadujícímu předsedovi Komise. Poslední takový návrh byl předložen v roce 2014.