Je to zamotaný příběh, na jehož vysvětlení si ještě pár týdnů počkáme. Velkému výpadku elektřiny v pátek 4. července podle společnosti ČEPS předcházel kaskádový efekt nejméně čtyř technických poruch v přenosové soustavě. Nejistá zůstává také role výpadku velkého 660megawattového bloku uhelné elektrárny Ledvice.
Předseda představenstva ČEPS Martin Durčák popsal, jak se události odehrály. Jako první došlo v 11:51 hodin k přetržení fázového vodiče na lince V411, která propojuje dvě rozvodny v Ústeckém kraji. O minutu později nastal výpadek Elektrárny Ledvice. Masivní výpadek však přišel až v 11:59, tedy ve chvíli, kdy operátoři podniku ČEPS museli odstavit přetíženou linku V208. Jen o tři vteřiny později vypadla také linka V401 na východě Čech.
Jeden milion odběrných míst bez elektřiny
Pak už následovala řetězová reakce a velký výpadek v dodávkách elektřiny, který zčásti splňuje definici blackoutu. Výpadky dodávek elektřiny postihly Liberecký, Ústecký, Královéhradecký kraj a také velkou část Středočeského kraje a Prahy. Jednalo se o asi jeden milion odběrných míst z celkového počtu 6,3 milionu. V hlavním městě a okolí se podařilo dodávky obnovit okolo druhé hodiny odpoledne, v ostatních regionech po třetí hodině.

Zástupci společnosti ČEPS dnes uvedli, že k podobné nehodě na lince V411 došlo už loni v listopadu. Tehdy však žádný blackout nenastal. ČEPS totiž drží pravidlo N-1, což znamená, že výpadek jednoho vedení nebo rozvodny lze nahradit. Faktem je, že staré vedení V411 z roku 1961 už kapacitně nevyhovuje. ČEPS jej plánuje během let 2026 a 2027 nahradit novým zdvojeným vedením za 1,7 miliardy korun.
Příčina byla v elektrárně, nebo v síti?
Jisté spekulace se vyrojily ohledně výpadku uhelné elektrárny Ledvice, kterou vlastní ČEZ. Podnikatel v energetice Jan Palaščák na sociální síti X napsal, že problém mohl být ve špatném nastavení ochran v elektrárně. „Ledvice měly při správném nastavení situaci podržet, ne eskalovat,“ tvrdí Palaščák.
ČEZ však žádnou chybu na své straně nepřipouští. „I přes výpadek ledvického kotle byl ostrovní režim nadále stabilizovaný až do 11:59. V síti v 11:59 došlo k nějaké další události, která významně rozkolísala frekvenci. Ta se dostala mimo mezní přípustné hodnoty a automatické ochranné prvky odpojily všechny elektrárny v oblasti,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Přetoky z Německa to nezpůsobily
Více o tom, co výpadek elektřiny v severní polovině Čech způsobilo, se dozvíme až později. ČEPS potřebuje získat podrobná data od provozovatelů velkých elektráren, která jdou až na úroveň milisekund. Až poté bude zřejmá časová souslednost jednotlivých událostí. Z provozu totiž vypadlo více elektráren, nejen již zmíněné Ledvice.
Podle top manažerů společnosti ČEPS není známa žádná indicie, že by za výpadkem byl kybernetický nebo teroristický útok. Stejně tak nebyly hlavní příčinou přetoky elektřiny z Německa. Ty byly v době před blackoutem poměrně vysoké, konkrétně 1984 megawattů (MW). Podle člena představenstva ČEPS Pavla Šolce to není nijak mimořádné číslo. Česká síť zvládne pojmout až 3500 MW přetoku elektřiny ze západu.
Mohlo by vás zajímat
Příliv spekulací z politické scény
Řadu spekulací o příčinách kolapsu dodávek elektřiny šíří poslanci opozičních stran. „Já jsem dostal informaci, že ČEPS dostal už 2. července varování, že bude docházet kvůli změně počasí k přetokům. Tak by bylo dobré vědět, jestli je to pravda, nebo ne, abychom mohli určit příčiny,“ tvrdil například poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.
ČEPS to označil za chybnou informaci. „Tvrzení, že ČEPS obdržel specifické varování, se nezakládá na pravdě. Výměna provozních informací s provozovateli okolních přenosových soustav či provozovateli distribuční sítě a dalších subjektů probíhá na pravidelné bázi. U informací o plánovaných přetocích se tedy v žádném přídě nejedná o nějaké ojedinělé varování, ale o data, která se běžně vyměňují a analyzují a se kterými se při přípravě provozních plánů standardně počítá,“ reagoval ČEPS.