Dvě jediné evropské jaderné mocnosti – Velká Británie a Francie – se dohodly na užší koordinaci svých jaderných arzenálů. Reagují tak na rostoucí bezpečnostní hrozby vůči evropskému kontinentu. K dohodě došlo ve čtvrtek při jednání britského premiéra Keira Starmera s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, v rámci širšího balíčku obranné spolupráce.
Země se shodly na hlubší jaderné spolupráci i společném výzkumu, přesto si každá ponechá plně nezávislé jaderné síly. Podle britské vlády je cílem „politická, nikoliv operační integrace“. Dohoda neznamená vytvoření společného velení, ale výměnu informací, analýz a koordinaci v otázkách jaderného odstrašení.
Méně závislosti na USA, více koordinace v Evropě
Nová dohoda přichází v době rychle se měnícího bezpečnostního prostředí. Evropa čelí válce na Ukrajině, nejistotě ohledně budoucí role USA a narůstajícím hrozbám z kyberprostoru. Británie a Francie proto hledají větší strategickou autonomii.
Obě země se také zavázaly k dalším investicím do vývoje nové generace střel. Společně mají nahradit slavné střely Storm Shadow. Vývoj udrží 1300 vysoce kvalifikovaných pracovních míst ve Spojeném království, modernizace výrobních linek MBDA navíc podpoří přes 300 dalších pracovních míst.

Spolupráce ano, ale nezávislost zůstává
Nová deklarace jasně říká: „Neexistuje hrozba pro Evropu, která by nevyvolala společnou reakci Británie a Francie.“ To je zásadní posun. Přesto každá země zůstává suverénem svých jaderných sil.
Zároveň se rozšíří společné úsilí v oblasti jaderného výzkumu, a to při zachování závazků v oblasti nešíření zbraní.
Mohlo by vás zajímat
„Od války v Evropě až po nová jaderná rizika a každodenní kybernetické útoky – hrozby, kterým čelíme, se množí. Spojené království a Francie jako blízcí partneři a spojenci NATO mají hlubokou historii spolupráce v oblasti obrany a dnešní dohody posouvají naše partnerství na další úroveň. Jsme připraveni použít naši společnou sílu k rozvoji našich společných schopností – vybavit nás pro nadcházející desetiletí a zároveň podpořit tisíce pracovních míst ve Velké Británii a udržet naše lidi v bezpečí,“ uvedl k novému partnerství britský premiér Keir Starmer.
Společné zbrojení, nové zbraně, více AI
Británie a Francie rozjíždějí společný vývoj nových protilodních a vzdušných střel, pokročilých radiofrekvenčních zbraní, rušiček i algoritmů pro synchronizované údery. Umělá inteligence má zvýšit smrtonosnost i efektivitu. To vše pod hlavičkou nové „Entente Industrielle“.
Společné síly pro obranu Evropy
Deklarace Lancaster House 2.0 posouvá vojenskou spolupráci obou zemí na novou úroveň. Kombinované jednotky budou schopné operovat napříč Evropou – od severu až po Černé moře. Vznikne společné velení tisíců vojáků, které integruje i kyberprostor a vesmír.
Společně budou Británie a Francie hrát klíčovou roli v podpoře Ukrajiny a v rozvoji integrované protivzdušné obrany NATO, například skrze iniciativu DIAMOND.