Evropská komise oznámila, že šest průkopnických projektů na výrobu bateriových článků pro elektromobily získá granty v celkové výši 852 milionů eur. Tyto prostředky pocházejí z Inovačního fondu, který využívá příjmy ze systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS). České nápady neuspěly.
Podpora navazuje na první výzvu k předkládání návrhů na výrobu baterií, kterou fond vyhlásil v prosinci 2024. Jejím cílem je urychlit růst evropského průmyslu výroby baterií a podpořit investice.
Česká republika se do výzvy o podporu projektů výroby bateriových článků (tzv. IF24 Battery call) také zapojila. V tuzemsku se kvůli výzvě pořádaly informační a konzultační dny. Například 5. února 2025 v Praze proběhlo setkání pořádané ministerstvem životního prostředí, kde zájemci dostali rady pro přípravu žádostí do tohoto fondu. Nakonec ale žádný z českých nápadů grant nezískal.
Inovace a udržitelné postupy
Díky těmto projektům, které jsou v souladu s průmyslovým akčním plánem pro evropský automobilový průmysl a dohodou o čistém průmyslu, EU dosahuje pokroku směřujícího k cílům v oblasti dekarbonizace. Současně posiluje konkurenceschopnost průmyslu a vytváří kvalitní pracovní místa napříč Evropou.
Projekty se zaměřují na inovace ve výrobě bateriových článků pro elektromobily a zavádění nových, udržitelných výrobních postupů a technologií. Vybrané investice pomohou přechodu Evropy k čisté, konkurenceschopné a odolné průmyslové základně. Současně sníží závislost na dovozu a podpoří rozvoj čistých technologií a vedoucí postavení Evropy v tomto průmyslu.
Mohlo by vás zajímat


Začít musí před rokem 2030
Všechny projekty by měly zahájit provoz před rokem 2030. Financování pokryje jak kapitálové, tak provozní náklady. Vyplácet se bude po splnění stanovených milníků projektu. Část peněz může být vyplacena už před zahájením provozu, aby podpořila investiční fázi. Očekává se, že během prvních deseti let provozu sníží tyto projekty emise skleníkových plynů přibližně o 91 milionů tun ekvivalentu CO2. Po dokončení bude jejich celková výrobní kapacita dosahovat zhruba 56 gigawatthodin (GWh) bateriových článků ročně.
Úspěšní žadatelé by měli podepsat grantové dohody s Evropskou výkonnou agenturou pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA) ve třetím čtvrtletí 2025.
Kromě těchto šesti projektů mohou další nadějné, ale ještě nedostatečně připravené projekty získat pomoc od Evropské investiční banky.
14 návrhů z osmi zemí
Do výzvy Inovačního fondu 24 Battery se přihlásilo 14 návrhů z osmi zemí, z nichž 13 splnilo kritéria způsobilosti. Šest vybraných projektů vybírala nezávislá odborná komise na základě sedmi kritérií: inovativnost, potenciál ke snížení emisí včetně uhlíkové stopy výrobního procesu, provozní, finanční a technická připravenost, možnost replikace, přínos k bezpečnosti dodávek v EU a nákladová efektivita.
Inovační fond, financovaný z příjmů systému EU ETS, podporuje investice do špičkových nízkouhlíkových a nulových technologií a má pomoci Evropě přejít k uhlíkové neutralitě. Od roku 2021 je v rámci fondu k dispozici přibližně 12 miliard eur na podporu více než 200 inovativních projektů v celém Evropském hospodářském prostoru.
Výzva zaměřená na baterie je součástí širší iniciativy, která má posílit evropský hodnotový řetězec baterií s finanční podporou až tři miliardy eur. Cílem je řešit klíčové ekonomické a technické výzvy, jimž toto odvětví čelí, zejména v souvislosti s globální konkurencí a zranitelností dodavatelských řetězců.