Norsko a Saúdská Arábie. Tito dva velcí těžaři a exportéři ropy nahradili Rusko v roli dodavatele suroviny do českých rafinerií. Vyplývá to z čerstvých statistik o zahraničním obchodu, které zveřejnil Český statistický úřad.

Květen byl prvním měsícem, kdy Česko nedovezlo ani tunu ruské ropy. Z celkového dovozu ve výši 657,5 tisíce tun pocházelo 47 procent z Ázerbájdžánu, 23 procent z Norska, 17 procent ze Saúdské Arábie a 13 procent z Kazachstánu. Ruská ropa se ve statistikách objevuje naposledy v dubnu, kdy doteklo posledních 5 tisíc tun.

Změna, na kterou jsme byli připraveni

Zatím to nevypadá, že by odklon od ruské ropy představoval pro Česko větší problém. Objem dodávek ve srovnání s květnem loňského roku vzrostl o 44 procent na už zmíněných 657,5 tisíce tun. Dovoz ve finančním vyjádření přitom vzrostl jen o 12 procent na 8,25 miliardy korun.

Dodávky ropy do Česka podle zemí (tisíce tun)

(tis.t)1/20252/20253/20254/20255/2025
Ázerbájdžán280214163229309
Kazachstán75839811487
Norsko00086150
Saúd. Arábie0000112
Rusko2362265950

Obě české rafinerie ropy vlastní podnik Orlen Unipetrol RPA, náležící do skupiny Orlen. Zatímco menší rafinerie v Kralupech nad Vltavou „běží“ na lehkou ropu z Ázerbájdžánu a Kazachstánu už od 90. let, rafinerie v Litvínově dlouhodobě – od roku 1965 – zpracovávala surovinu z Ruska. Po loňské investici do posílení ropovodu TAL z italského Terstu se otevřela cesta k náhradě. Ta nakonec proběhla poměrně rychle a nečekaně.

Rusové zastavili dodávky ropy do Česka na počátku března. Důvod byl poměrně svérázný – nezaplacená faktura. Platbu neposlala polská mateřská skupina Orlen, která tak reagovala na nový balík amerických sankcí proti Rusku, schválený v samém závěru administrativy prezidenta Joea Bidena. Litvínovská rafinerie dočasně odebírala ropu ze státních hmotných rezerv, první tanker s nákladem norské ropy připlul do Terstu na konci března.

Dodávky z celého světa (kromě Ruska)

Polský koncern Orlen před týdnem oznámil, že nákup ruské ropy je už minulostí. K datu 30. červnu vypršela platnost poslední dlouhodobé smlouvy s ruským dodavatelem, společností Rosněfť. Ta se týkala už zmíněných (a předčasně zastavených) dodávek do litvínovské rafinerie. Společnost Orlen už dříve vypověděla všechny smlouvy na dodávky do Polska ropovodem Družba a přestala dovážet ruskou ropu po moři.

„Tuto kapitolu jsme uzavřeli a společně budujeme bezpečnou budoucnost pro střední a východní Evropu. Dnes nakupujeme ropu z celého světa. Naše rafinerie zpracovávají surovinu z Blízkého východu a Perského zálivu, ze Severního moře, Afriky a obou Amerik. Tak vypadá skutečná energetická bezpečnost, kterou jsme slíbili polským občanům a sousedům,“ uvedl generální ředitel společnosti Orlen Ireneusz Fąfara.

Pod Orlen spadá vedle polských a českých rafinerií také rafinerie v Litvě. Orlen ve své prezentaci uvedl, že pro celou skupinu letos nakoupí 41 procent ropy v regionu Severního moře (tedy hlavně v Norsku), 31 procent na Blízkém východě, 9 procent v Africe a osm procent v Ázerbájdžánu. Zbývající podíl připadá na Severní a Jižní Ameriku, Střední Asii (Kazachstán) a nevelkou domácí těžbu.

Mohlo by vás zajímat