Evropské státy zaplatí opravu obřího krytu nad zbytky čtvrtého bloku jaderné elektrárny Černobylu. Kryt byl v únoru vážně poškozen dronem. Na opravy již bylo přislíbeno 42,3 milionu eur.
Cílem projektu je posoudit škody a vypracovat plán havarijních oprav vnějšího pláště a těsnící membrány nového bezpečného utěsnění (New Safe Confinement) po útoku ruského bezpilotního letounu dne 14. února 2025.
Nové bezpečné ukrytí bylo dokončeno v roce 2019. Bylo vybudováno tak, aby obklopilo starý sarkofág zakrývající zničený reaktor čtvrtého bloku. Plní dvě klíčové funkce: slouží jako bariéra mezi sarkofágem a okolním prostředím a umožňuje bezpečnou demontáž sarkofágu i zbytků 4. reaktoru.
Evropská unie přispěje částkou 25 milionů eur, Spojené království 6,7 miliony eur a Francie 10,6 miliony eur. Tyto závazky padly během zasedání Mezinárodního účtu spolupráce v Černobylu, které se konalo v Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Mohlo by vás zajímat

Vážné poškození
EBRD uvedla, že útok bezpilotního letounu „vážně ovlivnil dvě hlavní funkce nového bezpečného krytí: zadržování radiologických rizik a podporu dlouhodobého vyřazování z provozu. Klíčové systémy navržené k zajištění stoleté životnosti nového bezpečného utěsnění byly vyřazeny z provozu, s významným rizikem dalšího zhoršení v případě neexistence rychlých nouzových oprav.
I když je v tuto chvíli obtížné odhadnout přesné náklady na opravy krytu, rozsah škod a složité radiologické prostředí naznačují, že celkové náklady na nouzové práce by mohly přesáhnout 100 milionů eur.
Černobylská jaderná elektrárna uvedla, že příspěvky „jsou zásadním krokem k zajištění pokračování prací na obnově nového bezpečného krytí“.
Grantová dohoda mezi elektrárnou na Ukrajině a EBRD o financování projektu, jehož cílem je posoudit škody a vypracovat plán havarijních oprav vnějšího pláště a membrány, které byly poškozeny dronem a následným požárem, byla podepsána uprostřed týdne.
Součástí prací je také posouzení stavu betonových konstrukcí, čelních zdí a základů a podrobný plán prací na provedení opravy.
Balthasar Lindauer, ředitel oddělení jaderné bezpečnosti EBRD, uvedl, že přislíbené dary jsou „projevem neochvějné podpory mezinárodního společenství“ Černobylu.

Sarkofág na 100 let
Nejhorší jaderná havárie v historii se stala v Černobylské elektrárně na Ukrajině v dubnu 1986.
Konstrukční nedostatky a chyby obsluhy se spojily a způsobily explozi páry v reaktoru číslo 4, což vedlo k požáru, který hořel 9 dní. Ten vyvrhl radioaktivní odpad do atmosféry, který se dostal do Sovětského svazu a Evropy.
Při počátečním výbuchu zemřeli 2 dělníci. V následujících týdnech a měsících zemřelo na následky radiace 28 dělníků a hasičů. S nehodou bylo spojeno až 30 úmrtí na rakovinu a předpokládá se přibližně 4 000 dalších.
Betonová konstrukce známá jako sarkofág byla narychlo postavena kolem reaktoru číslo 4 v měsících po havárii, aby zadržela radioaktivní zbytky. Sarkofág nikdy neměl být trvalý, ale v průběhu let se zhoršoval a stával se méně účinným.
V roce 2010 byly zahájeny práce na novém bezpečném utěsnění (NSC) pro reaktor číslo 4. Konstrukce – vypadající jako obří letecký hangár – byla navržena tak, aby uzavřela a utěsnila reaktor a sarkofág po dobu nejméně jednoho století.
Inženýři navrhli nové bezpečné utěsnění tak, aby zabránili úniku kontaminovaného materiálu do atmosféry a chránili reaktor před nepříznivým počasím.
Kostra konstrukce je tvořena ocelovými trubkovými trubkami podepřenými betonovými nosníky. Je 108 m vysoká a 162 m dlouhá s rozpětím 257 m.
Experti postavili NSC na jedné straně reaktoru a pak jej posunuli přes sarkofág pomocí kolejnic a hydraulických zvedáků. Jeho umístění trvalo od 14. listopadu do 29. listopadu 2016 – 15 dní.