Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že Modernizační fond vyplatil 3,66 miliardy eur (přes 91 miliard korun) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech Evropské unie. Nejvyšší příspěvky získalo Polsko, Česko figuruje na 2. místě.
Tyto investice podpoří modernizaci energetických systémů v EU. Sníží emise skleníkových plynů v odvětví energetiky, průmyslu a dopravy a zlepší energetickou účinnost. Projekty pomohou členským státům splnit jejich cíle v oblasti klimatu a energetiky. Posílí rovněž konkurenceschopnost průmyslu EU. Podpoří totiž moderní, účinnou a odolnou energetickou infrastrukturu, inovace a také pomohou snížit dovoz fosilních paliv do EU.
Jedná se o dosud největší vyplacenou částku z Modernizačního fondu, která je financována z příjmů ze systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS), čímž se celkové vyplacené finanční prostředky od ledna 2021 zvýšily na 19,1 miliardy eur.
Příjemci plateb jsou Chorvatsko (170 milionů eur), Česko (1,05 miliardy eur), Řecko (113,6 milionu eur), Maďarsko (181,3 milionu eur), Lotyšsko (40 milionů eur), Litva (37 milionů eur), Polsko (1,33 miliardy eur), Rumunsko (712,3 milionu eur) a Slovinsko (19,7 milionu eur).
Mohlo by vás zajímat

34 podporovaných projektů se zaměřuje na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost. Mezi příklady patří:
- podpora výroby a využívání tepla z obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti v systémech vytápění a chlazení v Chorvatsku
- investice do kapacity pro skladování elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku
- nahrazení městských dieselových autobusů novými městskými elektrickými autobusy v Řecku
- zlepšení energetické účinnosti veřejných budov v Maďarsku
- zvýšení kapacity elektrické sítě v Lotyšsku
- investice do rozsáhlých kapacit pro skladování energie v Litvě
- vypracování programu čistého vzduchu na podporu zlepšení energetické účinnosti a výměny zdrojů tepla v rodinných domech v Polsku
- zvýšení energetické účinnosti v zařízeních EU ETS v Rumunsku
- modernizace a rozvoj elektroenergetické přenosové a distribuční sítě s cílem usnadnit integraci obnovitelných zdrojů energie ve Slovinsku
Podpora zemí s nižšími příjmy
Modernizační fond financovaný z příjmů z dražeb emisních povolenek v rámci systému EU ETS má za cíl podpořit 13 zemí EU s nižšími příjmy (s hrubým domácím produktem na obyvatele nižším než 75 % průměru Unie v letech 2016 až 2018) při jejich přechodu na klimatickou neutralitu. Přijímajícími členskými státy jsou Bulharsko, Česko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko, jakož i Řecko, Portugalsko a Slovinsko, které se staly způsobilými pro podporu od ledna 2024 podle revidované směrnice o systému EU ETS.
Modernizační fond podporuje investice do výroby a využívání energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti, skladování energie, modernizace energetických sítí včetně dálkového vytápění, potrubí a sítí, a spravedlivé transformace v regionech závislých na uhlíku.
Fond doplňuje další nástroje EU, jako je politika soudržnosti, Nástroj pro oživení a odolnost a Fond pro spravedlivou transformaci. Mobilizuje značné zdroje, které mohou pomoci způsobilým zemím podpořit investice v souladu s plánem REPowerEU a balíčkem „Fit for 55“.
Příští lhůty, v nichž mají členské státy EU předložit investiční návrhy na podporu z Modernizačního fondu, jsou 12. srpna 2025 u neprioritních návrhů a 9. září 2025 u prioritních návrhů. Prioritní investice se zaměřují na modernizaci energetických systémů, snížení emisí skleníkových plynů v energetice, průmyslu a dopravě a zlepšení energetické účinnosti uvedené ve směrnici o systému EU ETS. Všechny ostatní investice způsobilé pro Modernizační fond se považují za neprioritní investice, které podléhají dodatečné kontrole.