Ukrajina odtajní informace o ložiscích takzvaných kritických nerostných surovin. Na fóru o podnikání to oznámila ministryně ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny Svitlana Hrynčuková.

Země si klade za cíl integrovat své přírodní zdroje a kritické suroviny do globálních dodavatelských řetězců. Zároveň chce zabezpečit dostatek těchto surovin i pro sebe. Podniká proto kroky k vytvoření příznivého investičního prostředí. Mimo jiné otevírá přístup k informacím o ložiscích strategických a kritických nerostných zdrojích a odstraňuje restrikce s cílem zvýšit transparentnost a vybudovat důvěru.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při zahájení fóra poznamenal, že „poprvé v historii naší země se provádí systematická spolupráce s partnerskými zeměmi kvůli investicím do výroby na Ukrajině„. Ve stejném názoru pokračoval i ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který zdůraznil, že „obnova Ukrajiny otevírá perspektivy pro úzkou spolupráci se zahraničními investory při realizaci společných projektů v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou“.

Je to o důvěře

Odstraňujeme omezení – otevíráme přístup k informacím o strategických a kritických nerostných zdrojích. Není to jen o transparentnosti, je to o důvěře. Otevřenost umožňuje efektivnější spolupráci s partnery a vytváří nové investiční příležitosti,“ prohlásila během fóra „Vláda a podnikání: Od dialogu k partnerství“, které se konalo v rámci švýcarsko-ukrajinského projektu „Posílení členských podnikatelských sdružení mikropodniků, malých a středních podniků na Ukrajině“ ministryně ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny Svitlana Hrynčuková.

Podnikatelském fórum organizoval Rozvojový program OSN (UNDP) a podporuje ho Švýcarsko.

Mohlo by vás zajímat

fórum řečník
Na podnikatelském fóru vystoupil i prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: Ministerstvo ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů

„Je důležité iniciovat nové etapy zpracování v zemi, abychom mohli vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou. K tomu je nutné přilákat investiční kapitál, nové udržitelné technologie a efektivní dlouhodobé modely implementace. V současné době dochází k restrukturalizaci globálního trhu a Ukrajina se může stát jedním z klíčových hráčů,“ doplnila Hrynčuková.

Ukrajina pokračuje v oblasti digitalizace dat ve spolupráci s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). V jejím rámci bylo digitalizováno už 6 tisíc geologických zpráv. „Plánujeme převést dalších 60 tisíc zpráv do online prostředí, atd. Spolupracujeme s geologickými službami Francie, Velké Británie, Kanady, které jsou připraveny nám pomoci zlepšit kvalitu geologických informací,“ dodala Svitlana Hrynčuková.

Ukrajinská vláda vytvořila seznamy nerostných zdrojů na základě seznamů strategických a kritických surovin definovaných v evropském zákoně o kritických surovinách, zákoně o obranné výrobě USA a výkonném nařízení prezidenta USA Donalda Trumpa, když se řešila možná pomoc USA při vyjednávání míru ve válce s Ruskem.

Po odtajnění volali podnikatelé

Evropská podnikatelská asociace (EBA) před časem Ukrajinu vyzvala k odstranění tajného statutu geologických informací, aby přilákala investice. Napsala, že informace o zásobách a zdrojích mnoha ložisek nerostných surovin na Ukrajině jsou omezeny klasifikací typu „tajné“ nebo „pouze pro oficiální použití“.

Jedná se například o údaje o ložiscích diamantů, zlata, lithia, titanu, platiny a dalších strategických surovin. Podle asociace tato zákonná omezení brání podpisu mezinárodních dohod v oblasti využití zdrojů z podloží a komplikují spolupráci se strategickými partnery.