Koruna může podle analytiků posílit i k 23 korunám za euro. Pokud by se opakoval švýcarský scénář, euro by mohlo stát 20 korun.
Jiří Rusnok v debatě pro Český rozhlas zopakoval, že nejpravděpodobnějším termínem pro ukončení intervenčního režimu bude druhé pololetí 2017 s tím, že k jeho konci nedojde dříve než v prvním čtvrtletí letošního roku. Inflace přitom podle dat Českého statistického úřadu v prosinci stoupla meziročně ke 2 procentům, tedy k inflačnímu cíli ČNB.
Kvůli tomu se počátkem roku spustily obrovské spekulativní nákupy české koruny, kdy ČNB musela jen od Nového roku do poloviny ledna vynaložit přibližně 250 miliard na udržení svého kurzového závazku. Přitom se jedná o objem finančních prostředků, které vystačily na intervence za několik měsíců. Spekulanti hromadně útočí na českou korunu v naději, že po opuštění intervenčního režimu dojde k prudkému posílení měny.
Jednu nedávnou historickou zkušenost už spekulanti zažili se švýcarským frankem. Když se centrální banka rozhodla opustit pevný kurz 1,2 CHF za euro, došlo k prudkému posílení měny až o 30 procent a frank se na určitý čas stal silnější než euro. Posílení o 30 procent by znamenalo, že by koruna byla k dostání pod 20 korunami za euro.
Současné masivní spekulace na posílení koruny se také projevují na zájmu zahraničních investorů o české dluhopisy. Ve středeční aukci se proto ministerstvu financí podařilo prodat dluhopisy s výnosem minus 1,722 procenta, investoři tak státu platí za to, že mu mohou půjčit peníze. České jednoleté dluhopisy tedy mají nejvyšší záporný výnos na světě.
Kam koruna posílí po skončení intervencí?
Analytici jsou ve svých odhadech, kam koruna posílí, značně střízliví a průměrně odhadují posílení o 3-4 procenta. Česká koruna by se tak dostala až ke kurzu 26 korun za euro. Když však ČNB započala intervence v listopadu 2013, česká koruna se pohybovala v rozmezí 25-25,5 korun za euro. Měna by tak byla pořád slabší než před zahájením intervencí, ač je nyní ekonomika podle makroekonomických dat výrazně silnější a stabilnější než před zahájením zásahů. Podle bývalého šéfa České spořitelny Pavla Kysilky, je rovnovážný kurz koruny, kam až může měna posílit, na 23 korunách za euro. Na druhé straně ale guvernér ČNB Jiří Rusnok upozorňuje, že koruna může naopak oslabit. Centrální banka také nevyloučila, že pokud by koruna příliš posilovala, tak by mohla nastavit nové intervenční pásmo, například na 25 korunách za euro.
Velkým problémem, který také bude muset ČNB řešit, je vývoj devizových rezerv. ČNB v současnosti disponuje devizovými rezervami v objemu přibližně 2,5 bilionu korun. Posílení koruny o 5 procent tak může vytvořit účetní ztrátu z držení devizových rezerv ve výši 125 miliard korun. Vzhledem k tomu, že analytici očekávání postupné posilování koruny i v následujících letech, tak bude účetní ztráta nadále růst.
-Tomáš Pečený-