Kazachstán oznámil, že první jadernou elektrárnu v zemi postaví ruský Rosatom. Rozhodnutí přichází navzdory očekáváním, že zakázku získá čínská CNNC, která nabízela dobrou cenu i širší technologickou spolupráci.

Stavba u jezera Balchaš tak potvrzuje trvající vliv Moskvy v regionu, přestože se v posledních letech objevují známky rostoucí čínské přítomnosti.

Kazachstán vybíral z několika nabídek

Výběr Rosatomu, který povede povede mezinárodní konsorcium firem, dnes oznámily kazachstánské úřady. Elektrárna bude stát nedaleko jihovýchodní vesnice Ülken na břehu jezera Balchaš.

Středoasijská země dostala nabídky na výstavbu také z Číny, Francie a Jižní Koreje. Kazachstánská agentura pro atomovou energii uvedla, že přezkoumala všechny návrhy reaktorových technologií a posoudila je na základě bezpečnosti jaderné elektrárny, školení personálu a dalších kritérií, uvedla agentura Reuters.

„Nejoptimálnější a nejvýhodnější návrh na výstavbu jaderné elektrárny v Kazachstánu byl ten od ruské společnosti Rosatom. V současné době byly v souladu s jejími návrhy zahájeny práce s cílem získat státní exportní financování z Ruské federace,“ uvedla kazachstánská agentura.

Mohlo by vás zajímat

Zemi chybí elektřina

Kazachstán je bývalou sovětskou republikou a zůstává spojencem Moskvy. Zároveň je s podílem 43 procent největším světovým producentem uranu a třetím největším dodavatelem přírodního uranu do Evropské unie. Chybí mu však elektřina pro domácí spotřebu, uvedla agentura AFP.

Vedle Rosatomu se do užšího výběru dostala i čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC), francouzská Électricité de France (EDF) a jihokorejská Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Čínská národní jaderná korporace CNNC navíc předložila doslova neodolatelnou nabídku. Za dva velké energetické bloky o výkonu zhruba 2400 megawattů požaduje pouhých 5,47 miliardy dolarů, tvrdí nezávislý zpravodajský web The Moscow Times. Web také napsal, že Číňané byli ve srovnání s Rusy ochotnější sdílet technologie a poskytnout kazašské straně možnost mít pod kontrolou palivový cyklus.

Občané byli proti

Jihokorejská KHNP zase uspěla v českém jaderném tendru za současných 407 miliard korun a bude se podílet na stavbě nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně.

Dvacetimilionový Kazachstán se pro stavbu elektrárny vyslovil loni v říjnu. Krok podpořený prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem podle Reuters kritizovali někteří občané s odkazem na Ukrajinu, která s Ruskem také sousedí a kterou tato největší země světa v únoru 2022 napadla.

Rosatom má malou jadernou elektrárnu postavit i v Uzbekistánu a podobný projekt navrhl i Kyrgystánu, píše AFP.