Všichni vedoucí pracovníci splnili své úkoly na víc než 100 procent, a dostanou tak odměnu v plné výši. Ne, to není zpráva z dob budování socialismu v Československu. Toto se lze dočíst ve zprávě o celkových příjmech členů orgánů za rok 2024, kterou zveřejnil ČEZ spolu s pozvánkou na valnou hromadu.

Zmíněná zpráva konkrétně uvádí výši příjmů jednotlivých členů představenstva Skupiny ČEZ. Například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dostane k základní mzdě ve výši 12,4 milionů korun ještě dvě odměny za splnění celofiremních a individuálních úkolů. V součtu se jedná o zhruba 40,5 milionu korun. Když přičteme benefity, jako je používání firemního auta či kapitálové životní pojištění, celkový příjem šéfa ČEZ za minulý rok dosáhl skoro 55 milionů korun.

Příjem od 20 do 55 milionů

„V roce 2024 činila celková výše příjmů poskytnutých Společností předsedovi představenstva panu Danielu Benešovi 54 900 000 Kč, místopředsedovi představenstva panu Pavlu Cyrani 30 358 000 Kč, člence představenstva paní Michaele Chaloupkové 19 985 000 Kč, členovi představenstva panu Janu Kalinovi 17 506 000 Kč, členovi představenstva panu Martinu Novákovi 29 011 000 Kč, členovi představenstva panu Tomáši Pleskačovi 22 117 000 Kč a členovi představenstva panu Bohdanu Zronkovi 19 999 000 Kč,“ uvádí Zpráva o celkových příjmech členů orgánů ČEZ.

Vyhodnocení loňských výsledků top manažerů ČEZ. Zdroj: ČEZ, zpráva o odměňování

ČEZ už na konci března v účetní závěrce uvedl, že odměny vedení vzrostly ze 136 milionů korun v roce 2023 na loňských 195 milionů korun. „Rozdíl mezi rokem 2024 a 2023 je důsledkem toho, že v roce 2024 byla poprvé vyplacena tříletá dlouhodobá výkonnostní složka, která nahradila akciový opční program po jeho ukončení na konci roku 2019,“ uvedl k růstu odměn mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jenže ani to není konečné číslo. Nejvyšší manažeři jsou členy statutárních orgánů dceřiných firem společnosti ČEZ, odkud mají další příjmy. Daniel Beneš tak loni navíc získal 180 tisíc korun za členství v dozorčí radě společností ČEZ Distribuce a také 3,7 milionu korun od společnosti Severočeské doly. Tady se jednalo hlavně o vyplacenou tantiému.

Šéfové bez akcií i tantiém

Samotný ČEZ tantiémy – tedy podíl na zisku určený pro členy představenstva – už deset let nevyplácí. Děje se tak od chvíle, kdy takový pokus v červnu roku 2015 narazil na nesouhlas ministerstva financí. Pamětníci si možná vzpomenou, že ministrem financí byl v té době Andrej Babiš. Stejně tak šéfové ČEZ v minulých letech přišli o odměny ve formě opcí na akcie. Poslední prodeje získaných akcií se odehrály na počátku letošního roku.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ (fotogalerie pro média)

Dozorčí rada po zrušení akciového opčního programu v závěru roku 2019 zavedla nový model odměňování členů představenstva ČEZ. Ti k pevné měsíční mzdě a benefitům dostávají dvě výkonnostní pohyblivé složky mzdy. První je odvozena od dosažené výše provozního zisku před odpisy (EBITDA), druhá od splnění individuálních manažerských úkolů.

Členové dozorčí rady ČEZ už tak štědré příjmy nemají, v součtu za běžný příjem a benefity získali za loňský rok okolo 1,5 milionu korun na osobu. Výjimku tvoří náměstek ministra financí Roman Binder; státním zaměstnancům zákon výši odměn za členství v orgánech společností omezuje. Binder tak dostal za loňský rok „jen“ 428 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat

Průměrná mzda v ČEZ? Přes 92 tisíc

Zpráva v samém závěru zmiňuje také vývoj mzdy zaměstnanců společnosti ČEZ. Ti si v průměru loni polepšili o 4,6 procenta, průměrná měsíční mzda dosáhla 92 306 korun. Oproti roku 2020, kdy průměrná mzda v ČEZ činila 71 300 korun, růst dosáhl 29,5 procenta.

Zprávu o odměňování top manažerů v roce 2024 bude schvalovat valná hromada ČEZ, která se sejde 23. června v pražském kongresovém centru O2 universum. Burzovní investory bude nejvíc zajímat bod číslo 3, tedy rozdělení loňského zisku. Podle návrhu představenstva by měl ČEZ vyplatit dividendu 47 korun na akcii. Celkem tak akcionářům pošle přes 25 miliard korun.