Objednáváme si 905 megawattů moderních plynových tepláren, 180 megawattů větrných elektráren a také pět megawattů malých vodních elektráren. Tak lze ve stručnosti popsat nové výzvy k podání nabídek v soutěži na provozní podporu elektřiny, které vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Větší z aukcí se týká vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla ve zdrojích s instalovaným elektrickým výkonem nad 1 MW. I když to není přímo řečeno, zacílena je hlavně na náhradu starých uhelných tepláren za ekologicky přijatelnější plynové teplárny. Zájemci mohou předkládat své nabídky od 10. června do 13. srpna letošního roku.

Podmínkou je dokončení do 31.12.2030

Uchazeči musejí splnit řadu podmínek. Patří mezi ně uvedení nového nebo rekonstruovaného zdroje do provozu do konce roku 2030. V případě zemního plynu musejí investoři doložit, že zařízení je technicky schopné nahradit „fosilní“ plyn za obnovitelné a nízkouhlíkové plyny (jako je například vodík) do roku 2050.

Jedná se o soutěžní aukci, kde zvítězí uchazeči, kteří se spokojí s relativně nižší úrovní garantované ceny vyrobené elektřiny. Vyplácení zvýhodněné výkupní ceny je omezeno limitem 3300 hodin za rok a také výší 4190 korun/MWh.

Větrné parky o výkonu až 180 MW

Druhá aukce má za cíl podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Zacílena je hlavně na větrné elektrárny; stát chce podpořit 180 megawattů nového výkonu. Také zde musí účastníci splnit několik podmínek, mezi něž patří dokončení elektrárny do prosince roku 2029 či maximální výše aukční ceny na úrovni 3500 korun/MWh.

Vodní elektrárna Vranov: Foto: Siemens (tisk. zpráva)

Hlavní překážkou bude zřejmě fakt, že podmínkou účasti v aukci je vydané stavební povolení. Povolených záměrů v oblasti větné energetiky je v Česku velmi málo.

Okrajový význam má aukce zaměřená na malé vodní elektrárny. Celková hodnota soutěženého elektrického výkonu je pouhých 5 MW. Podpora je určena jak na výstavbu nových hydroelektráren, tak také na modernizaci těch stávajících. Maximální výše aukční ceny zde dosahuje 4500 korun/MWh, jinak jsou podmínky podobné jako u aukce podpory pro větrné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat

Výsledky minulých aukcí

Nově vyhlášená aukce podpory pro teplárny navazuje na první soutěž, která proběhla v loňském roce. Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo její výsledky v listopadu. Tehdy se soutěžila podpora na 1280 MW elektrického výkonu nových zdrojů. Mezi úspěšné uchazeče patřily teplárny skupiny EPH v Opatovicích a v Komořanech, první fáze paroplynového zdroje Skupiny ČEZ v Mělníku nebo nový zdroj v teplárně Ostrava-Třebovice, za kterým stojí Veolia Energie ČR.

Co se týká provozní podpory pro větrné elektrárny, v minulých letech proběhly už čtyři aukce. Ta loňská byla zatím rekordní. Podporu vysoutěžilo devět projektů o celkovém instalovaném výkonu 88,8 megawattu. K jisté skepsi nicméně nabádá fakt, že uspěly poměrně neznámé firmy, které zpravidla pro své projekty nemají stavební povolení ani jiná potřebná „razítka“ od příslušných úřadů.